Konia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Konia
Qytet
Kolazh me pamje nga Konia
Kolazh me pamje nga Konia
Popullsia
 • Gjithsej2.130.544
Faqja zyrtarewww.konya.bel.tr

Konia ose Konja (turqisht: Konya) është qytet në Rajonin e Anatolisë QendroreTurqi. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2015, qyteti ka pasur 2,130,544 banorë. Konia është qyteti i zhvilluar në ekonomi dhe industri.[1][2][3] Është qyteti i shtatë më i popullarizuar në Turqi.[4]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Temperaturat gjatë verës arrijnë 30 °C. Temperatura më e lartë e regjistruar ishe 40.6 °C më 30 korrik 2000. Temperaturat gjatë dimërit arrijnë −4.2 °C. Temperatura më e ulët e regjistruar ishe −26.5 °C më 6 shkurt 1972.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autobusi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stacioni i autobusit ka lidhje me një sërë destinacionesh, përfshirë Stambollin, Ankaranë dhe Izmirin.

Tramvaj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konia ka një rrjet të tramvajit në qendër të qytetit, në të cilin janë duke u përdorur tramvaje Škoda 28 T.[5]

Treni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konia është e lidhur me Ankaranë, Eskishehir dhe Stambollin nëpërmjet shërbimit të shpejtë hekurudhore të Stacionit Hekurudhor të Republikës Turke.[6][7]

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti i Konias është aeroport publik dhe baza ajrore ushtarake që përdoret nga NATO. Aeroporti shërbeu 2,924 avionë dhe 262,561 pasagjerë.[8]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Evropë

Amerika

Azia

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Financial Times: Reports — Anatolian tigers: Regions prove plentiful
  2. ^ root. "Anatolian Tigers". Investopedia. Marrë më 25 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Zaman: Anatolian tigers conquering the world". Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2013. Marrë më 23 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ http://www.citypopulation.de/Turkey-RBC20.html December 2012 address-based calculation of the Turkish Statistical Institute as presented by citypopulation.de
  5. ^ Stampa:En icon "Škoda Transportation wins Konya tram contract". Arkivuar nga origjinali më 30 gusht 2017. Marrë më 2013-09-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Opening of Ankara - Konya fast line completes strategic link". Railway Gazette. 24 gusht 2011. Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2020. Marrë më 2013-02-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Invensys commissions ERTMS solution on Turkish High Speed Line". European Railway Review. 7 shtator 2011. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2011. Marrë më 23 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Konya Hava Meydanı Arkivuar 13 janar 2010 tek Wayback Machine at DHMİ (State Airports Authority)
  9. ^ Kyoto İle Kardeş Şehir Protokolü İmzalandı, Heyet Japon Parkı'nı Gezdi Arkivuar 16 tetor 2014 tek Wayback Machine, Konya Büyükşehir Belediyesi (2010)