Vatani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Vatan)
Jump to navigation Jump to search

Vatani është fjalë shqipe e hyrë nga gjuha osmane prej arabishtes وطن (waṭán). Fjala mëton vendin ku kemi lindur dhe i të cilit jemi pjesëtar e qytetar, vendi i përbashkët për gjithë kombin, i cili duhet ruajtur e mbrojtur. Në shqip po ashtu atdhe, atme, mëmëdhe.[1]

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Referimet[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Dizdari, Tahir (2005). "Vatán-i" në Fjalorin e Orientalizmave në Gjuhën Shqipe. Tiranë: Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam. f. 1082.