Kiralık Aşk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Informacione mbi serialin
Titulli shqip: Dashuri me Qira
Titulli origjinal: Kiralık Aşk
Shteti i prodhimit: Turqi
Viti i prodhimit:
(Vitet e prodhimit):
2015-2017
Kohëzgjatja e një episode: rreth 120 min minuta
Episode: 69
Gjuha origjinale: Turqisht
Intro: "Kiralık Aşk" kënduar nga Aydilge
Studio / Prodhuesi(t): Müge Turalı Pak
Melda Perahya Yalçın
Mehmetcan Yüksel
Krijuesi(t):
Zhanri: Komedi romantike
Transmetimi i parë në TV: 19 qershor 2015 - 20 janar 2017
Interpretojnë

Kiralık Aşk (Shqip: Dashuri me Qira) është serial turk ku luajtën Elçin Sangu, Barış Arduç, Salih Bademci, Sinem Öztürk, Nergis Kumbasar, dhe Levent Ülgen. Seriali fillimisht u transmetua në Star TV më 19 qershor 2015.[1]

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kameriere me emrin Defne Topal (Elçin Sangu) e gjen veten në një lojë dashurie kur ajo ka nevojë për para për të paguar borxhin e vëllait të saj. Defne kujdeset për gjyshen, motrën e saj të re dhe vëllain e saj më të madh, sepse nëna dhe babai i saj e lanë atë dhe vëllezërit e motrat e saj. Një ditë, një njeri me emrin Ömer İplikçi (Barış Arduç) e puth atë papritmas, sepse ai dëshiron të shpëtojë veten nga një takim i verbër që halla e tij e caktoi për të. Pa dijeninë e Defnes dhe Ömerit, halla e Ömerit Neriman e pa puthjen. Pas kësaj, Neriman vjen me një ofertë që Defne të martohet dhe pastaj të largohet nga burri që e ka marrë me qira. Neriman është gati të japë 400.000 lira, por Defne merr vetëm paratë që i duhen (200.000 lira) dhe pranon ofertën për të shpëtuar vëllain e saj nga njerëzit që ai i ka borxh. Ajo fillon si asistente në afërsi të Ömer İplikçi, në dijeni të faktit se ai është njeriu që e puthi atë derisa ta shohë atë në ditën e saj të parë të punës. Ajo ka 6 muaj për t'u martuar dhe pastaj ta lërë atë. Ömer İplikçi ka një obsesion të punës dhe në përgjithësi është i vështirë për t'u kënaqur. Por kur Defne bëhet asistentja e tij, jeta e tij ndryshon përgjithmonë. Ai bie në dashuri me të si edhe Defneja. Ata vazhduan atje histori dashurie deri në dasmë ku Defne i tha Ömer të vërtetën kështu që ai u largua këtu dhe shkoi në Itali. 1 vit kaloi dhe Defne ishte në gjendje të harronte Ömer. Ajo ka punuar në një kompani si drejtoreshë e logjistikës. Pastaj Ömer kthehet nga Italia për të vazhduar të punojë në kompaninë e tij në të njëjtën ndërtesë që punon në Defne. Gjyshi i Ömerit la paratë e tij për Defne kështu Neriman solli nipin e saj Pamir për të lejuar që Defne ta donte dhe të martohej me të për të marrë paratë e saj. Ndërkohë Defne dhe Ömer pajtohen që e bënë të vështirë misionin e Pamirit. Pamir i tha Defne të vërtetën dhe Defne sigurisht i tha Ömer, kështu që do të falë Pamir dhe do t'ia tregojë burrit të Nerimanit "Kemal" i cili do të divorcohet nga ajo dhe do ta lërë atë pa të holla, që ishte frika e saj më e madhe. Së fundi, Ömer dhe Defne u martuan dhe jetuan të lumtur me vajzën e tyre.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Elçin Sangu si Defne Topal
 • Barış Arduç si Ömer İplikçi
 • Salih Bademci si Sinan Karakaya
 • Seçkin Özdemir si Pamir Marden
 • Müjde Uzman si Seda Berencel
 • Sinem Öztürk si Yasemin Kayalar
 • Nergis Kumbasar si Neriman İplikçi
 • Levent Ülgen si Necmi İplikçi
 • Ferdi Merter si Hulusi İplikçi
 • Ayberk Atilla as Sadri Usta
 • Melisa Şenolsun si Sude İplikçi
 • Devrim Yalçın si Deniz Tranba
 • Elifcan Ongurlar si Fikret Gallo
 • Ismail Karagöz si Şükrü
 • Hande Ağaoğlu si Mine
 • Hikmet Körmükçü si Türkan Topal
 • Melisa Giz Cengiz si Esra Topal
 • Kerem Fırtına si İsmail
 • Sanem Yeles si Nihan Topal
 • Onur Büyüktopçu si Koray Sargın
 • Osman Akça si Serdar Topal
 • Ragıp Gülen si Zübeyir Taşçalan
 • Selin Uzal si Derya
 • Simge Doğanlar si Ece
 • Leyla Lydia Tuğutlu si İz
 • Özlem Gezgin si Nazlıcan
 • Ender Sakallı si Vedat
 • Bariş Murat Yagci si Eymen

Transmetimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Epizodet Fillimi i sezonit Fundi i sezonit
Dita Kanali
1 52 19 qershor 2015 24 qershor 2016[2] E premte 20.00 2015-16
Star TV
2 17 23 shtator 2016[3] 20 janar 2017 E premte 20.00 2016-17
Star TV

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Kiralık Aşk Dizisi Oyuncuları ve Konusu - Star TV". dizibligi.tv. maj 9, 2015. Arkivuar nga origjinali origjinali më korrik 16, 2015. Marrë më maj 24, 2016.
 2. ^ Kiralık Aşk Yeni Sezonda Devam Edecek Final Yapmayacak Archived 2 May 2016[Date mismatch] at the Wayback Machine.. dizihaber.tv. Erişim tarihi: 30 gusht 2015.
 3. ^ http://www.startv.com.tr/dizi/kiralik-ask/fragmanlar/yeni-sezonuyla-23-eylul-cuma-20-00da-starda