Melis Sezen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Melis Sezen
U lind në2 janar 1997
ArsimiUniversiteti Koç
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti2016–prezente

Melis Sezen (lindur më 2 janar 1997) është një aktore turke. Vjen nga një familje me origjinë shqiptare.

Sezen bëri debutimin e saj në televizion me serialin televiziv Hayat Bazen Tatlıdır dhe më vonë u përfshi në Siyah İnci. Rolin e parë kryesor e pati në Leke, pas së cilës u shfaq në një rol kryesor në Sevgili Geçmiş. Përveç karrierës së saj televizive, Sezen është shfaqur në shumë filma. Përvoja e saj e parë e madhe kinematografike erdhi në vitin 2018 me një rol në Bizim İçin Şampiyon. Në të njëjtin vit ajo u shfaq në filmat Tilki Yuvası dhe Dünya Hali. Në vitin 2019, ajo mori një rol në filmin e Mahsun Kırmızıgül Mucize 2: Aşk. Puna e saj më e fundit televizive ishte në serialin Ya İstiklal Ya ÖlümTRT 1, në të cilin ajo portretizoi "Nazan". Në shtator 2020, ajo u hodh në një rol kryesor në Sadakatsiz.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezen ka lindur më 2 janar 1997[1]Silivri, Stamboll,[2] dhe përfundoi shkollën e mesme në shkollën e mesme Anatolian Selimpaşa Atatürk.[3] Anëtarët e familjes së saj atërore janë emigrantë shqiptaro-maqedonas, ndërsa familjarët e saj nga nëna janë me prejardhje turke të cilët kanë emigruar nga Selaniku, Greqi.[4] Sezen ka një vëlla më të vogël dhe familja e saj merret me tregti.[5] Në një intervistë, ajo përmendi se familja e saj e mbështeti vendimin e saj për të filluar punën si aktore teatri,[6] dhe në një intervistë tjetër ajo shton se ishte nëna e saj ajo që zbuloi interesin e saj për aktrimin dhe e regjistroi në Qendrën Artistike Müjdat Gezen.[7] Sezen mori arsimin për dramë që në moshën 12 vjeçare dhe arsimin për teatër për një vit në Qendrën e Artit Müjdat Gezen..[8] Më pas ajo mori një rol në shfaqjen Cümbüş-ü Hospital në Teatrin Ali Solmaz në Silivri.[3] Ndërkohë vazhdoi shkollimin dhe u diplomua në Universitetin Koç, Dega Media dhe Arte Pamore.[1] Midis 2016-17, ajo bëri debutimin e saj televiziv me një rol në serialin Hayat Bazen Tatlıdır.[1][3]

Ndërmjet viteve 2017-18, ajo luajti rolin e "Ebru" në serialin televiziv Siyah İnci.[3][7] Në vitin 2018, ajo realizoi filmin e saj kinematografik me një sërë filmash të pavarur. Ajo së pari luajti në filmin Dünya Hali, e ndjekur nga Tilki Yuvası.[9] Pas këtyre filmave, ajo pati rolin e saj të parë serioz kinematografik në Bizim İçin Şampiyon, i cili tregon historinë e kalit të garës Bold Pilot dhe shakasë Halis Karataş.[1] Në vitin 2019 ka luajtur një rol kryesor në serialin Leke, duke luajtur rolin e "Yasemin".[1] Kjo u pasua nga një tjetër rol kryesor në Sevgili Geçmiş, në të cilin ajo portretizoi personazhin "Deren".[1] Gjithashtu në vitin 2019, ajo mori një rol në filmin Mucize 2: Aşk dhe luajti rolin e "Beren".[2] Në të njëjtin vit, Sezen u rendit gjithashtu ndër 100 emrat e parë në listën Starmetre të IMDb.[10]

Në vitin 2020, ajo luajti personazhin kryesor "Nazan" në mini-serialin historik Ya İstiklal Ya Ölüm, i cili mbulon pushtimin e Kostandinopojës, shpërbërjen e Dhomës së Deputetëve, lëvizjen Kuva-yi Milliye të udhëhequr nga Mustafa Kemal Atatürk dhe proceset e krijimit të një asambleje të re kombëtareAnkara.[11][12] Ajo gjithashtu pati një rol në filmin Kovala, i cili fillimisht ishte caktuar të dilte më 17 prill 2020,[13] por pas masave të reja të zbatuara si rezultat i pandemisë COVID-19, data e premierës u shty për një datë të mëvonshme.[14] Që nga tetori 2020, ajo ka ndarë rolin kryesor me Cansu Dere dhe Caner Cindoruk në serialin Sadakatsiz, një përshtatje lokale e Doctor Foster.[15]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2020, u përfol se Melis ishte në lidhje me këngëtarin turk Murat Dalkılıç, i cili më parë ishte lidhur me aktoren Hande Erçel, megjithatë të dy zbuluan përmes Instagramit të tyre se nuk po takohen.[16][17]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
2018 Tilki Yuvası Ajlin
Bizim İçin Şampiyon Esra
2019 Dünya Hali Gizem
Mucize 2: Aşk Beren
2020 Kovala Merve

Seriale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet Programi
2016 Arkadaşlar İyidir Jasemin Roli mbështetës Show TV
2016-2017 Hayat Bazen Tatlıdır Asia Turan Star TV
2017-2018 Siyah İnci Ebru
2019 Sevgili Geçmiş Deren Kutlu Roli kryesor Star TV
Leke Jasemin Adëvar Kanal D
2020 Ya İstiklal Ya Ölüm Nazan TRT 1
2020-2022 Sadakatsiz Derin Gyçly Kanal D
2023- Gülcemal Deva FOX

Internet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet Platforma
2019 İçten Sesler Korosu Burxhu Roli kryesor YouTube
2021 Fatma Hajat Kadënë Roli kryesor Netflix
Së shpejti Numen Duru Roli kryesor Disney+

Reklama[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Kompania/Produkti
2021 Turkcell

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e f "Melis Sezen'in SinemaTürk ile yaptığı röportaj". SinemaTürk (në turqisht). 5 nëntor 2018. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2020. Marrë më 24 maj 2020.
 2. ^ a b "Melis Sezen Mucize Aşk 2'de oynayacak". Silivri News Agency (në turqisht). 8 shtator 2019. Marrë më 13 prill 2020.
 3. ^ a b c d "Silivri'nin sanatçıları". supersilivri.com (në turqisht). 6 shkurt 2018. Marrë më 13 prill 2020.
 4. ^ "10 parmağında 10 marifet: Melis Sezen". formsante.com (në turqisht). 7 shkurt 2020. Marrë më 13 prill 2020.
 5. ^ "Melis Sezen: 'Halit Ergenç'le oynamayı çok isterdim'". Hürriyet (në turqisht). 7 shkurt 2020. Marrë më 13 prill 2020.
 6. ^ "Melis Sezen'den özel açıklamalar: Bir dur bir dinle hisset". Hürriyet (në turqisht). 31 mars 2020. Marrë më 13 prill 2020.
 7. ^ a b "Ego benliğimin önüne geçemez". Vatan (në turqisht). 10 dhjetor 2017. Marrë më 13 prill 2020.
 8. ^ "Melis Sezen: 'Rolüm çok çeşitli'". Milliyet (në turqisht). 25 dhjetor 2018. Marrë më 13 prill 2020.
 9. ^ "Melis Sezen ile Röportaj". InStyle (në anglisht). 5 dhjetor 2019. Marrë më 13 prill 2020.
 10. ^ "Melis Sezen formda kalmasının sırrını açıkladı". CNN Türk (në turqisht). 3 janar 2020. Marrë më 13 prill 2020.
 11. ^ "Melis Sezen: Gururdan tüylerim diken diken". Akşam (në turqisht). 28 mars 2020. Marrë më 13 prill 2020.
 12. ^ "'Ya İstiklal Ya Ölüm' için geri sayım başladı! Melis Sezen'den ilk yorum". MSN Türkiye (në turqisht). 31 janar 2020. Marrë më 13 prill 2020.
 13. ^ "Türkiye'nin ilk rap filmi geliyor". Milliyet (në turqisht). 22 dhjetor 2019. Marrë më 13 prill 2020.
 14. ^ "Melis Sezen: Bugünleri atlatacağız". Fanatik (në turqisht). 2 prill 2020. Marrë më 13 prill 2020.
 15. ^ "Sadakatsiz tanıtımında Melis Sezen'e tam puan". Kanal D (në turqisht). 28 shtator 2020. Marrë më 2 tetor 2020.
 16. ^ "Melis Sezen'den aşk iddialarına cevap: Hayatımda kimse yok". Hürriyet (në turqisht). 23 dhjetor 2020. Marrë më 13 janar 2021.
 17. ^ "Sadakatsiz'in Derin'i Melis Sezen şarkıcı Murat Dalkılıç ile aşk mı yaşıyor? Melis Sezen'in aşk yanıtı sonrası Murat Dalkılıç da paylaşım yaptı." Sabah (në turqisht). 22 dhjetor 2020. Marrë më 13 janar 2021.