Kajseriu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kajseri
Qytet
noform
Lartë: Stadiumi Kadir Has, Majtas e dytë: Sivas Avenue, Djathas e dytë: Statuja e Ataturkut dhe muret e qytetit të Kajserit në sfond, e treta: Distrikti i biznesit Tekin dhe Oto Park, Fund majtas: Kalaja Kajser natën, Fund djathtas: Kayseray.
Vendndodhja
Kajseri is located in Turqia
Kajseri
Kajseri

Koordinatat: 38°44′V 35°29′L / 38.733°V 35.483°L / 38.733; 35.483

Administrimi
Shteti Flamuri Turqia
Rajoni Rajoni i Anadollit Qendror
Provinca Kajseri
Kryetari i Bashkisë Memduh Büyükkılıç (AK Parti)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 16,969 km2
Lartësia 1,054 m (m.n.d.)
Popullsia 1,421,455[1] banorë (2020)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+3 (TRT)
Prefiksi (+90) 352
Faqja Zyrtare www.kayseri.gov.tr

Kajseriu, qe ishin Çezarea, është qytet në Rajonin e Anadollit Qendror, Turqi. Është selia e Provincës Kajseri.

Qyteti Kajseri ka monumente historike që nga dinastia e selxhukëve. Ndërsa vizitohet përgjithësisht gjatë rrugës për në atraksionet turistike ndërkombëtare të Kapadokisë, Kajseri ka shumë atraksione në të drejtën e saj: monumente të epokës selxhuk dhe osmane në dhe përreth qendrës së qytetit, mali Erciyes si një qendër e ecjes dhe alpinizmi, lumi Zamantı si një qendër rafting qendra dhe vendet historike të Kültepe, Ağırnas, Talas dhe Develi. Kajseri shërbehet nga Aeroporti Ndërkombëtar i Erkiletit dhe është shtëpia e Universitetit Erciyes.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]