Kajseriu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kajseriu
Qytet
Lartë: Stadiumi Kadir Has, Majtas e dytë: Sivas Avenue, Djathtas e dytë: Statuja e Ataturkut dhe muret e qytetit të Kajserit në sfond, e treta: Distrikti i biznesit Tekin dhe Oto Park, Fund majtas: Kalaja Kajser natën, Fund djathtas: Kayseray.
Lartë: Stadiumi Kadir Has, Majtas e dytë: Sivas Avenue, Djathtas e dytë: Statuja e Ataturkut dhe muret e qytetit të Kajserit në sfond, e treta: Distrikti i biznesit Tekin dhe Oto Park, Fund majtas: Kalaja Kajser natën, Fund djathtas: Kayseray.
Popullsia
 • Gjithsej1.421.455[1]
Faqja zyrtarewww.kayseri.gov.tr

Kajseriu, qe ishin Çezarea, është qytet në Rajonin e Anadollit Qendror, Turqi. Është selia e Provincës Kajseri.

Qyteti Kajseri ka monumente historike që nga dinastia e selxhukëve. Ndërsa vizitohet përgjithësisht gjatë rrugës për në atraksionet turistike ndërkombëtare të Kapadokisë, Kajseri ka shumë atraksione në të drejtën e saj: monumente të epokës selxhuk dhe osmane në dhe përreth qendrës së qytetit, mali Erciyes si një qendër e ecjes dhe alpinizmi, lumi Zamantı si një qendër rafting qendra dhe vendet historike të Kültepe, Ağırnas, Talas dhe Develi. Kajseri shërbehet nga Aeroporti Ndërkombëtar i Erkiletit dhe është shtëpia e Universitetit Erciyes.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]