Mahsun Kirmizigul

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mahsun Kırmızıgül
Background information
Emri i lindjesAbdullah Bezencir
Lindi (1969-03-26) 26 mars 1969 (55 vjeç)
Turqia Turqia, Diyarbakır
ZhanretPopullore, ish-Arabesk Fantazi
Këngëtar, Aktor, Kompozitor
Vitet aktik1984-prezentë
LabeliGüneş Plak (1984-1988)
Türküola Müzik (1989)
Barış Muzik (1990-1995)
Nokta Muzik (1991-1993)
Prestij Muzik (1994-2001)
Kral Muzik (1996-2001)
Populer Muzik (2000-2003)
A1 Muzik (2004-2006)
DMC Muzik (2011)
Websitehttp://www.mahsunkirmizigul.com

Abdullah Bezencir ose në emrin e fazëz Mahsun Kırmızıgül u lind më 26 mars 1969 në Dijarbakër, është me origjinë turke aktor,drejtor,skenarist dhe ish Arabesk Fantazi dhe pop këngëtar,dhe kompozitor.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filloi të studiojë muzikën në vitin 1984 si një këngëtarë,amator bëri gjashtë albume. Mahsun Kırmızıgül deri në 600 për qind,duke treguar një përparim të madh në samitin e industrisë së muzikës është lëvizur në 5 vjet. Kırmızıgül nxorri më shumë se 12 albume është lëshuar në vitin 1994 nga albumi "Bebeğim Benim" këngë me një shumë të listave muzikore mori pjesë në Arabesque ka arritur me një sukses të lartë.

Në maj të vitit 1998 Mahsun Kırmızıgül e caktoi me një album të quajtur Yıkılmadım pastaj të caktojë nënshkrimin muzikore, ky album ka tërhequr një total prej tre videoklipeve. Ky album ka shitur 2.5 milionë deri më tani [citim i duhur] Në vitin 1998 në kanalin turk KRAL TV Video Music Awards japë publikut votat marrë çmime në tri kategori të veçanta. "Fantasy Music" kategoria "Artisti i Vitit" u zgjodh "Yıkılmadım" këngë nga "Kënga e Vitit". Në vitin 1998 është albumi më i shitur i 2.5 milion me shitjet e albumit të tij me titullin Yıkılmadım. Artist në të njëjtin vit "Folk Music turke" nga Artë "Artist i Vitit". Në Awards ishte vjetore e Shoqatës së Gazetarëve përsëri "Artisti i Vitit".

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Yürek Yarası - (1984)
 • Buda Yeter - (1985)
 • Terkedildim - (1986)
 • Sarışınım - (1987)
 • Paylaşamam - (1988)
 • İstanbul Geceleri - (1989)
 • Şimdiki Zaman - (1990)
 • Nilüfer - (1991)
 • Alem Buysa Kral Sensin - (1993)
 • 12'den Vuracağım - (1994)
 • Dünde Bügüne - (1995)
 • Mutlu Ol - (1995)
 • İnsan Hakları - (1995)
 • Sevdalıyım - (1996)
 • Nostalji 1 - (1997)
 • Yıkılmadım - Annem Annem (1998)
 • Yoruldum Melekler Ağlar - (2000)
 • Yüzyılın Türküleri Kırmızıgül - (2001)
 • Bir Demet - (2003)
 • Sarı Sarı - Başroldeyim - (2004)
 • Dinle - (2006)
 • Küçük Gelin - (2011)

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Yaşamak Haram Oldu - (1987)
 • Paylaşamam - (1988)
 • Alem Buysa - (1994)
 • Bu Sevda Bilmez - (1996)
 • Hemserim - (1997)
 • Zalim - (2003)
 • Aşka Sürgün - (2005) - Serial
 • Beyaz Melek - (2007)
 • Güneşi Gordüm - (2009)
 • Gecenin Kantları - (2009)
 • New York'ta Beş Minare - (2010)
 • Hayat Devam Ediyor - (2011-2013) - Serial
 • Benim İçin Üzülme - (2012) - Serial
 • Babalar ve Evlatlar - (2012)

External links[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]