Jump to content

Gizem Karaca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gizem Karaca (lindur më 7 shtator 1992) është një aktore dhe modele turke që përfaqësoi vendin e saj në konkursin Miss World 2011.[1]

Karaca konkurroi në konkursin e Miss Turqisë të mbajtur më 2 qershor 2011 në TIM Show Center dhe përfundoi e dyta në përgjithësi, e cila e kualifikoi atë si përfaqësuesen e Turqisë për Miss World. [2]

Gizem Karaca ka lindur më 7 shtator 1992 në Stamboll. Nëna e saj është Münevver Karaca dhe babai i saj është Cüneyt Karaca. Ajo është me origjinë shqiptare nga ana e mamasë. Ajo e kaloi fëmijërinë në SHBA dhe Kanada pasi familja e saj u shpërngul në SHBA kur ajo ishte fëmijë.[3] Pasi Karaca kreu shkollën fillore në Shtetet e Bashkuara dhe të mesmen në Kanada, ajo u kthye në Turqi. Pas mbarimit të shkollës së mesme, ajo fitoi Fakultetin e Gjuhës dhe Letërsisë Frënge në Universitetin e Stambollit.

Pas diplomimit në Fakultetin e Gjuhës dhe Letërsisë Frënge, në Universitetin e Stambollit, ajo vendosi të marrë pjesë në konkursin e bukurisë për të shpëtuar nga mësimet e vështira. Ajo mori pjesë në konkursin e bukurisë Miss Turqia 2011 dhe doli e dyta. Ajo vlerësoi ofertat e serialeve që erdhën menjëherë pas përfundimit të konkursit dhe filloi karrierën e saj të aktrimit duke luajtur në serialin televiziv Eve Fallen Yıldırım që u transmetua në Show TV në 2012. Në të njëjtin vit, ajo luajti rolin kryesor të Güneş Sancaktar në serialin e saj të dytë televiziv, me emrin Feriha. Meqenëse seriali u anulua pas episodit të 13-të, Gizem Karaca shkoi për një kohë në Amerikë në verën e vitit 2013 dhe studioi për aktrim në Akademinë e Filmit në Nju Jork. Ajo vazhdoi aktrimin me Ben Still Hope. Në vitin 2014 ajo luajti rolin kryesor në filmin e saj të parë artistik të quajtur Seni Seviyorum Adamım. Filmi u publikua më 21 nëntor. Karaca luajti me Mehmet Ali Nuroğlu dhe Berk Cankat në serialin televiziv Güzel Köylü, i cili u transmetua në Star TV në qershor 2014. Seriali përfundoi më 17 qershor 2015. Në vitin 2017, ajo filloi të luante në The Storm Inside of Me. Në të njëjtin vit ai u bashkua me serialin Kara Sevda me rolin e Komisar Mercan dhe u largua pas disa episodeve.

Gizem Karaca u martua me Kemal Ekmekçin më 16 shtator 2017.

Viti Titulli Roli Rrjeti
2011 L'Oréal Paris Miss Turqia Vetë - Si pjesëmarrëse FOX TV
2012 Eve Düşen Yıldırım Muazzez Shfaq TV
Emir'in Yolu Güneş Sancaktar Shfaq TV
2013–2014 Benim Hala Umudum Var Umut Özden/Korkmaz Star TV,</br> FOX TV
2014 Seni Seviyorum Adamım Ezel Film
2014–2015 Güzel Köylü Gül Sümbül Star TV
2016 İstanbul Sokakları Nazlı Shfaq TV
2017 İçimdeki Fırtına Deniz Star TV
Kara Sevda Mercan Star TV
Küçük Ortak Ceren Film
Ay Lav Yu tuu Sulltan Film
2018 İnsanlık Suçu Suna Değirmenci Kanali D
Hürkuş: Gökledeki Kahraman Hadije Film
Sosyetik Gelin Selin Film
Organik Aşk Merve Film
2019–2020 Şampiyon Elisa TRT 1
2020–2021 Baraj Bahar Özsoy Seriali televiziv
2021 Dita: Bir Adamın Hikayesi Film
2021 Yağmur Rengi Yağmur Film
2021 Elli Kelimelik Mektuplar Film
2021–2022 Alparslan: Büyük Selçuklu Eudokia Makrembolitissa Seriali televiziv
  • Miss Turqia 2011, nënkampione e parë.
  • Miss World 2011, Çmimi i Veshur më të Mirë.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ "Miss World representative Turkey". missworld.com. Arkivuar nga origjinali më 2011-11-22. Marrë më 2011-11-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Londra 2011 Dünya Güzellik Yarışması İçin Geri Sayıma Başladı". haber3.com. Marrë më 2011-11-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "gizem-karaca-hedeflerini-ve-aska-dair-dusuncelerini-anlatti". sozcu (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2017. Marrë më 5 prill 2020.