Güzel Köylü

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Güzel Köylü
GjiniaFamilje
Komedi romantik
Krijuar ngaHande Altaylı
Shkruar ngaBaykut Badem
Filiz Ekinci
Berk Can Doğan
Regjia ngaMustafa Şevki Doğan
LuajnëGizem Karaca
Berk Cankat
Mehmet Ali Nuroğlu
Ahmet Mümtaz Taylan
Toygan Avanoğlu
ShtetiTurqia Turqia
Gjuha në prodhimin origjinalTurqisht
Nr. i sezoneve1
Nr. i episodeve52
Prodhimi
ProdhuesiFaruk Turgut
Vendodhjet e prodhimitMuğla
Stamboll
Kohëzgjatja120 minuta
Kompania e prodhimitGold Film
Transmetimi
Programi origjinalStar TV
Formati i pikturës576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Formati i zëritStereo
Transmetimi i parë25 qershor 2014
Transmetimi origjinal17 qershor 2015

Güzel Köylü (Shqip: Fshatare e Bukur) është një serial komedi familjar dhe romantik, me protagonistë Gizem Karaca, Berk Cankat dhe Mehmet Ali Nuroğlu, episodi i parë i të cilit u transmetua më 25 qershor 2014, i nënshkruar nga Gold Film. Seriali përfundoi me episodin e tij të 52-të, i cili u transmetua më 17 qershor 2015.

Në serial tregohet historia e një vajze të re të quajtur Gyl, e cila u vendos në Güzelköy nga Stambolli si pasojë e ngjarjeve fatkeqe që përjetoi. Xhirimet e serialit janë realizuar në lagjen Bozüyük, që ndodhet në lagjen Yatağan të Muğla.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E pushtuar nga kaosi i Stambollit, Gul (Gizem Karaca) mendon se është zgjuar në një ditë tjetër të zakonshme, pa e ditur se do të përjetojë shumë ngjarje fatkeqe dhe se jeta e saj do të ndryshojë, por fatkeqësitë e ndjekin. Së pari, ai mëson se një ngarkesë e rëndësishme që ai dërgoi shkoi në vendin e gabuar. Më pas ai i thotë shefit të tij se është në kompani dhe përplaset me makinën e tij nga pas. Shefi i tij zemërohet shumë me të. Dita e nesërme shkon edhe më keq. Telefoni i bie në qumësht, tableti i bie në tokë. Mbi fustanin e saj derdhet qumësht. Ai tërheq makinën e të fejuarës së tij dhe vonohet përsëri në punë. Ai humbet një takim të rëndësishëm dhe pushohet nga puna. Për më tepër, shoku i tij e tradhton. Në Güzelköy, djemtë e tij Hysny (Ahmet Mümtaz Taylan) dhe Jusuf (Ali İpin), të cilët mësuan se Sulltan Ana (Zerrin Sümer) kishte një sëmundje të rëndë dhe mund të vdiste, vunë menjëherë sytë në pronën e saj. Nënë Sulltane, tha se do t'ia linte fushat te Jusufit, ndërsa kafshët Hysny. Por asnjëra palë nuk ishte shumë e kënaqur me këtë vendim. Hysny vjen me një plan. Ai do të martojë djalin e tij të madh, Xhemalin (Berk Cankat) me një nga vajzat e Jusufit, Kamuran (Esin Civangil) dhe do të bëhet partner në ara. Nga ana tjetër, Xhemali e sheh Kamuranin vetëm si mik dhe nuk dëshiron të martohet me të. Ai nuk është e dashuruar me të. Megjithatë, ai dëshiron të martohet për dashuri. Por prindërit e tij duket se nuk kanë ndërmend të heqin dorë nga kjo. Kamuran bën një listë me gjërat që do t'i blejë për dasmën dhe i thotë të shkojë në Stamboll dhe të marrë ato që janë në listë. Cemal vjen në Stamboll. Por duke parë që dyqanet janë të mbyllura, ai merr një sy gjumë në makinën e tij. Kur zgjohet, sheh se i është tërhequr vetura dhe ka shumë njerëz kudo. Nga ana tjetër, ai kërkon Gul për të dërguar një letër të rëndësishme, por nuk e gjen. Gül shkon të flasë me të fejuarën e saj Kaan (Mehmet Ali Nuroğlu) pas ngjarjeve të këqija që ka përjetuar. Ky qëndrim indiferent i tij e zemëron gruan e re dhe e largon zemërimin e tij mbi të. Ajo shkon në shtëpinë e motrës së saj Nihal (Simge Selçuk) dhe vëllait të saj Sude (Su Kutlu) me inat të madh. Nihal; Ajo i thotë se një i ri, Xhemal, i ka sjellë një letër. Në letër ka një fotografi të një oficeri të vogël. Nihal i thotë Gulit se edhe gjyshi i tyre është një oficer i vogël dhe se Sulltan Ana mund të jetë vërtet gjyshja e tyre, por Gul nuk e beson. Nga ana tjetër, ai e kupton se po e mërzit Kaan dhe shkon në shtëpinë e tij për t'i kërkuar falje, por e kap Kaan me një grua. Kur Kaan thotë se nuk dëshiron të martohet me të, ai zemërohet dhe e ndërpret fejesën. Rrugës për në Muğla, Cemal sheh një grua që qan në rrugë dhe përpiqet ta ngushëllojë. Duke mësuar se ai vinte nga Güzelköy, Gyl gjen zgjidhjen për të shkuar atje. Kur arrin, sheh një dasmë që po mbahet. Cemal, i cili u ul në tavolinën e dasmës me Kamuranin, i habiti të gjithë dhe tha: “Jo”. thotë. Ndërsa Jusufi po zemërohet, Gül është shumë i befasuar nga kjo skenë që sheh. Muhtar Niyazi (Erkan Sever) e çon në shtëpinë e Sulltan Anës. Sulltan Ana thotë se Gul nuk është nipi i saj. Gyl nuk i del nga halli as në fshat. Pas asaj që ka kaluar, ai dëshiron të shkojë në Stamboll. Cemal nuk dëshiron që gruaja që ai do të kthehet në shtëpi. Këmbëngulja e Nijazit është gjithashtu e kotë. Rrugës sheh Kaanin dhe vendos të qëndrojë në fshat. Kaan, si Gyl, është kokëfortë dhe vendos të bëhet dentisti i fshatit dhe ngjarjet zhvillohen.

Aktorët dhe personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorët Personazhi
Gizem Karaca Gyl Symbyl Alkan
Berk Cankat Xhemal Alkan
Mehmet Ali Nuroğlu Kaan Jontar
Ahmet Mümtaz Taylan Hysny Alkan
Zerrin Sümer Sulltan Jëllmaz
Erkan Sever Nijazi Gittigider
Simge Selçuk Nihal Symbyl
Ali İpin Jusuf Jashabasmaz
Esin Civangil Kamuran Jashabasmaz
Özlem Tokaslan Dudu Alkan
Deniz Baytaş Esma Jashabasmaz
Aylin Kabasakal Nurten Jashabasmaz Kalas
Ömür Özdemir Hikmet
Eylül Demirpehlivan Ajten Jashabasmaz
Toygan Avanoğlu Bynjamin Kalas
Uğur Biçer Sidik Karabaxhak
Su Kutlu Sude Symbyl
Can Kıran Kemal Jashabasmaz
Tolga Ortancıl Xhelal Alkan
Kerim Yağcı Mansur
Sinem Dağlı Hilal Alkan
Volkan Baş Hajati
Ege Şarman Tarkan Jashabasmaz
Zeynep Şahin Seval
Osman Bayar Osman
Simge Selçuk Aynımah Dinler
Merve Oflaz Oja
Alaaddin Durdu Alaaddin
Meltem Ören Banu Jontar
Arif Erkin Güzelbeyoğlu Fërat Dinler

Yayın takvimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Dita dhe ora Fillimi i sezonit Fundi Epizodet Viti Programi
1. sezon Çarşamba 20.00
/21.00/
20.30
25 qershor 2014 17 qershor 2015 52 2014-2015 Star TV