Jump to content

Berk Cankat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Berk Cankat
U lind në
Ömer Berk Cankat

9 maj 1984 (38 vjet)
Ankara, Turqi
KombësiaTurk
ProfesioniAktor, dizajner grafiku
Vite aktiviteti2013–prezent

Berk Cankat (lindi më 9 maj 1984) është një aktor dhe dizajner grafiku turk.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cankart ka lindur më 9 maj 1984 në Ankara në një familje me prejardhje çerkeze.[1][2]

Ai kurrë nuk ishte i interesuar për aktrimin në kolegj. Pasi mbaroi universitetin, erdhi në Stamboll për të punuar si grafik me shokun e tij të ngushtë.[3] Pasi erdhi në Stamboll vendosi të bëhej aktor. Studioi për aktrim në Akademinë 35 Buçuk Sanat Evi dhe filloi karrierën e tij profesionale në teatër. Në vitin 2011, ai luajti në shfaqjet Pulëbardha e shkruar nga Anton Chekhov dhe Barut Kıvısı me shkrim nga Dejan Dukovski, e ndjekur nga shfaqja teatrale Merhaba Efendim e shkruar nga Muzaffer İzgü në vitin 2012. Ai gjithashtu punoi si asistent i Civan Canova në shfaqjen Kızıl Ötesi Aydınlık dhe Vahide PerçinOtobüs.

Përvoja e tij e parë televizive ishte në Sana Bir Sır VereceğimFOX TV. Në këtë serial ai portretizoi personazhin e "Savash" i cili kishte fuqi fantastike dhe kontrollonte mendjet me shikimin e tij.[4] Pasi bëri emër, ai iu bashkua serialit Medcezir si aktor i ftuar në rolin e Xhemit.[5] Pasi u bë i njohur në Turqi, në verën e vitit 2014 ai mori një rol në serialin e Güzel Köylü duke luajtur personazhin e "Xhemal".[6] Në nëntor 2015, ai u luajt si "İskender (Alex)" në serialin historik Muhteşem Yüzyıl: Kösem, prodhuar nga Tims Productions për Star TV.[7][8] Në janar 2016, Cankat fitoi një Elle Style Awards si Aktori i Vitit.[9] Në vitin 2017, ai mori një rol kryesor në Yıldızlar Şahidim përballë Özge Gürel.[10]

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teatër
Viti Shfaqja Shkruesi
1999 Ay Işığında Samata Haldun Taner
2011 Pulëbardha Anton Çehov
Barut Fıçısı Dejan Dukovski
2012 Merhaba Efendim Muzaffer İzgü

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seriale
Viti Titulli Roli Shënimet
2013-2014 Sana Bir Sır Vereceğim Savash Roli mbështetës
2014 Medcezir Xhem Mysafir
2014-2015 Güzel Köylü Xhemal Roli kryesor
2015-2016 Muhteşem Yüzyıl Kösem Aleks / Iskender Roli mbështetës
2017 Yıldızlar Şahidim Aras Demir Roli kryesor
2018 Gülizar Murat
2018 Bir Deli Rüzgar Ugur
2022- Sıfırıncı Gün Mert
Internet
Viti Titulli Roli Shënimet
2022- Aslında Özgürsün Koraj Roli mbështetës
2023 Atatürk Ali Fuat Cebesoy Film televiziv
Film kinema

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Çağan Irmak'ın 'Gülizar' dizisi izleyicileri ekrana kitledi!" (në turqisht). 21 janar 2018.
  2. ^ "Gülizar dizisinin yakışıklı jönü Berk Cankat kimdir, kaç yaşında?". Sözcü (në turqisht). 20 janar 2018. Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2018. Marrë më 31 gusht 2021.
  3. ^ "Berk Cankat". dizioyunculari.net (në turqisht). Marrë më 6 tetor 2018.
  4. ^ "FOX - Sana Bir Sır Vereceğim Oyuncuları". www.fox.com.tr (në turqisht). Marrë më 6 tetor 2018.
  5. ^ "Archived copy" (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 2016-02-08. Marrë më 2018-10-06.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  6. ^ "Berk Cankat Kimdir ? Biyografisi Güzel Köylü Dizisi Cemal - Ufak Bilgiler". Ufakbilgi.com (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2016. Marrë më 6 tetor 2018.
  7. ^ "Archived copy" (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 2016-02-06. Marrë më 2018-10-06.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  8. ^ "Archived copy" (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 2016-01-31. Marrë më 2018-10-06.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  9. ^ "Elle Style Awards 2015 kazananları belli oldu!". Ranini.tv (në turqisht). Marrë më 6 tetor 2018.
  10. ^ "Yıldızlar Altında dizisinin ismi Yıldızlar Şahidim olarak değiştirildi". Televizyongazetesi.com (në turqisht). 23 dhjetor 2016. Marrë më 10 shkurt 2017.