Medcezir

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Medcezir
GjiniaRini
Dramë
Krijuar ngaJosh Schwartz
Shkruar ngaEce Yörenç
Melek Gençoğlu
Regjia ngaAli Bilgin
LuajnëÇağatay Ulusoy
Serenay Sarıkaya
Barış Falay
Mine Tugay
Hazar Ergüçlü
Taner Ölmez
ShtetiTurqia
Gjuha në prodhimin origjinalTurqisht
Nr. i sezoneve2
Nr. i episodeve77 (lista e episodeve)
Prodhimi
ProdhuesiKerem Çatay
Kohëzgjatja90-120 minuta
Transmetimi
Transmetimi i parë13 shtator 2013
Transmetimi origjinal12 qershor 2015
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

Medcezir është një seri dramatike adoleshente turke e shkruar nga Ece Yörenç dhe Melek Gençoğlu. Është një përshtatje e serialit televiziv amerikan The O.C., krijuar nga Josh Schwartz. Historia sillet rreth Jaman Koper, një djalë me një prejardhje të dobët dhe jetë të trazuar familjare portretizuar nga Çağatay Ulusoy dhe një vajzë të pasur me emrin Mira Bejlixhe, portretizuar nga Serenay Sarıkaya.[1]

Premiera e parë e Medcezir më 13 shtator 2013 në Star TV. Për shkak të vlerësimeve të saj të larta, seriali u rinovua për një sezon të dytë, i cili u dha premierë më 12 shtator 2014. Regjisori Ali Bilgin deklaroi se seriali do të rinovohej për një sezon të tretë. Sidoqoftë, pasi sezoni i dytë nuk mori vlerësime aq të larta sa sezoni i saj paraardhës dhe skenaristja Ece Yörenç konfirmoi se seriali do të mbaronte me dy sezone..[2][3] Seriali përfundoi më 12 qershor 2015 me gjithsej 77 epizoda.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jaman, një djalë i ri nga lagja Tozludere arrestohet për grabitje me vëllain e tij Kenan dhe dëbohet nga shtëpia nga nëna e tij Nevin e cila është një këngëtare në një honky-tonk dhe i dashuri i saj Hasan. Ai nuk ka një zgjedhje tjetër përveçse të shkojë në A.Ş.K Hill (Asım Şefik Kaya Hill), ku njerëzit bëjnë një jetë të pasur dhe të izoluar, me avokatin Selim Serez i cili ka hapur shtëpinë e tij. Jamani vjen në shtëpi pavarësisht kundërshtimeve të Enderit dhe fillon të shkojë shumë mirë me djalin e tyre të vetëm Mert. Mert gjen shansin të flasë me Ejlylin, një vajzë që ai e don që nga fëmijëria e tij, me ndihmën e të porsaardhurit Jaman i cili tërheq vëmendjen. Jaman takon Mirën e cila është vajza në vendin fqinj dhe gjithashtu shoqja më e mirë e Ejlylit. Babai i Mirës Faruku është një këshilltar investimesh që ka zhytur paratë e klientëve të tij dhe është ngatërruar me huadhënësit e parave për t'i mbuluar ato. Ata kishin një marrëdhënie me Ender kur ishin të rinj. Edhe pse Enderi heziton për qëndrimin e Jamanit në shtëpinë e tyre, ajo e pranon atë pasi nëna e Jamanit shkon në burg. Mira dhe Jaman tërhiqen nga njëri-tjetri në momentin që takohen por Mira ka qenë me Orkunin për një kohë të gjatë dhe familja e saj e ka aprovuar këtë marrëdhënie. Nëna e Mirës, ​​Sude, braktis Farukun kur ajo mëson se ai ishte i falimentuar. Mira bie në depresion ndërsa familja e saj prishet dhe ndërsa mëson se Orkun e ka tradhtuar. Në ndërkohë Mert dhe Ejlyl janë duke u afruar dhe Mert duhet të vendosë midis Ejlylit dhe Tugçe. Babai i Enderit Asëm Shekip Kaja nuk e miraton lëvizjen e Jamanit. Nëna e Mirës Sude pajtohet me këtë dhe ajo fajëson Jamanin për depresionin e vajzës së saj. Gjërat bëhen edhe më të komplikuara kur shfaqet vëllai i Jamanit, Kenan. Ender dhe Selim përjetojnë një mosmarrëveshje në lidhje me ofertën e re të Selimit për punë. Ndërsa Selim merr punën dhe fillon të punojë me miken e tij të vjetër Selda, tensioni midis tyre rritet më shumë. Ndërsa Yaman bën disa teste për të shkuar në shkollën e Mert, Sude përpiqet të bindë Mirën se i duhet një trajtim psikologjik. Megjithëse Jamani është pranuar në shkollë, ai mendon se nuk i përket atje. Në ndërkohë Orkun vazhdon t'i bëjë gjërat të vështira për të.[4]

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhet kryesor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorët Personazhi Epizodet
Çağatay Ulusoy Jaman Koper 1-77
Serenay Sarıkaya Mira Bejlixhe 1-77
Barış Falay Selim Serez 1-77
Mine Tugay Ender Serez 1-38
Taner Ölmez Mert Asim Serez 1-77
Hazar Ergüçlü Ejlyl Bulluter 1-77

Personazhet mbështetës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorët Personazhi Epizodet
Şebnem Dönmez Asude "Sude" Bejlixhe/ Sude Kaja 1-77
Murat Aygen Faruk Bejlixhe 1-77
Defne Kayalar Sedef Kaja 10-77
Miray Daner Beren Bejlixhe 1-77
Metin Akdülger Orkun Xhivanollu 1-77
Can Gürzap Asim Shekip Kaja 1-76
Ali Aksöz Kenan Koper 1-77
Sibel Taşçıoğlu Nevin Koper 1-77
Cenk Kangöz Hasan 1-77
Pınar Tuncegil Ajshe 1-77
Serhat Parıl Giray 1-77
Hare Sürel Lejla 15-77
Kürşat Alnıaçık Nadir Baktërollu/Turunç Nadir 32-58
Ecem Akbin Tugçe 1-77
Ezgi Sözüer Eda 1-77
Batuhan Ekşi Doruk 1-77
Batuhan Begimgil Burak 1-77
Meriç Aral Hale 1-77
Nihan Aslı Elmas Gamze 1-77
Mert Tanık Barësh Bulluter 1-77
Barış Aplaykut Uzan Tezxhan 38-77
Aybüke Pusat Elif 39-75
Çağla Demir Xheren 54-77
Aslı Orcan Deniz Jekeli 39-77
Burak Deniz Aras 65-77
Turhan Cihan Şimşek Ali 64-77
Turhan Cihan Şimşek Ali 64-77
Nurcan Eren Syreja 64-77
Gözde Kansu Olxhaj 68-77
Kenan Acar Murat 47-75
Saim Karakale Tan 9-34

Xhirimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Medcezir u filmua kryesisht në Stamboll. Historia u vendos në Altınkoy dhe skenat u regjistruan në rrethin e Tuzla në Stamboll. Skenat e vendosura në universitet u filmuan në Universitetin Kemerburgaz të Stambollit të vendosur në Bağcılar.[5] Vendi i quajtur Tozludere në serial ishte në të vërtetë Lagja e Mustafa Kemalit në Ümraniye. Altınkoy dhe Tozludere janë të dy vende të trilluara të krijuara nga skenaristët.[6] Skena që përfshinte mbajtjen u filmua në Ataşehir si dhe në Uludağ, Bursa.[7] Vende të tjera përfshinin Şile, Büyükada dhe Karaköy.[8][9][10]

Transmetimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Dita dhe ora Fillimi i sezonit Fundi i sezonit Epizodet Kanali
Sezoni i parë 13 shtator 2013 13 qershor 2014 38 Star TV
Sezoni i dytë 12 shtator 2014 12 qershor 2015 39 Star TV

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "MED CEZİR DİZİSİ STAR TV'DE BAŞLIYOR" (në turqisht). haberler.com. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2013. Marrë më 23 gusht 2013.
  2. ^ "Medcezir Dizisi Bu Sezon (2015-2016 Sezonunda) Bitecek Mi?" (në turqisht). sizegore.com. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2015. Marrë më 26 maj 2015.
  3. ^ "Medcezir'in senaristi açıkladı!". Türkiye (në turqisht). 25 maj 2015. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2015. Marrë më 26 maj 2015.
  4. ^ "Medcezir's plot". Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2021. Marrë më 11 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Medcezir Dizisindeki Ev Nerede ?". Artstyle (në anglisht). 28 mars 2014. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2014. Marrë më 28 korrik 2015.
  6. ^ "Medcezir Dizisi Nerede Çekiliyor?". Medcezir bölüm İzle (në turqisht). 3 maj 2015. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2015. Marrë më 28 korrik 2015.
  7. ^ "İzlenme rekorları kıran 'Medcezir' isimli dizinin oyuncuları, çekim için Uludağ'ı mesken tuttu". Bursa Hakimiyet (në turqisht). 5 shkurt 2014. Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2014. Marrë më 28 korrik 2015.
  8. ^ "Medcezir Büyükada'da". Gecce (në turqisht). 17 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2014. Marrë më 28 korrik 2015.
  9. ^ "Medcezir 61. bölüm Sevgililer Günü kaldıkları otel nerede?". Jen Haber (në turqisht). shkurt 2015. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2015. Marrë më 28 korrik 2015.
  10. ^ "Türk Film ve Dizilerinin Çekildiği Hala Gidebileceğiniz 10 Enfes Mekan". Onedio (në turqisht). 23 dhjetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2015. Marrë më 28 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]