Mine Tugay

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mine Tugay
U lind në28 korrik 1978 (42 vjet)
Vite aktiviteti1997-prezent

Mine Tugay (lindi më 28 korrik 1978) është një aktore turke e serialeve televizive, kinemasë dhe e teatrit. Mine Tugay diplomoi në Departamentin e Aktrimit të Konservatorit Shtetëror të Universitetit të Stambollit.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tugay lindi në Konia, ku prindërit e saj ishin zhvendosur për shkak të kërkesave të babait të saj për punë.[1] Ajo studioi në shkollën e mesme Yeni Levent. Përvoja e saj e parë e aktrimit ishte në vitin 1997 me një rol në Büyük Kulaklı Küçük Ayı, i cili u ngjit në skenë në Teatrin Masal Gerçek. Në të njëjtin vit, ajo filloi arsimin e saj për aktrim në Qendrën e Arteve Müjdat Gezen. Sidoqoftë, ajo ishte një nga 13 personat që u pezulluan nga klasa përfshirë Özge Özberk dhe Özgü Namal, për shkak të 'mungesës së disiplinës'. Në vitin 1998, ajo fitoi Departamentin e Aksionit të Konservatorit Shtetëror të Universitetit të Stambollit. Pasi u diplomua nga konservatori, ajo filloi të luante në shfaqje teatrore në "Semaver Kumpanya"

Në vitin 2003, ajo morri pjesë në Nata e dymbëdhjetë dhe Kuşlar Meclisi me regji te Işıl Kasapoğlu. Në të njëjtin vit, ajo u shfaq në serialin televiziv Gülbeyaz. Në 2004, ajo u shfaq në serinë televizive Adı Aşk Olsun dhe në filmin Gönül Yarası. Në të njëjtin vit, ai luajti në shfaqjen Mem ile Zin nën drejtimin e Işıl Kasapoğlu dhe Bülent Emin Yarar në Semaver Kumpanya.

Në vitin 2005, ajo luajti në serialin televiziv Aşk Her Yaşta. Pasi përfundoi Masterin e Aktrimit të Avancuar në Universitetin Bahçeshehir, Tugay mori një rol në serialin televiziv Aliye. Ajo  përfundoi Masterin në vitin 2006. Në të njëjtin vit, Mine Tugay, e cila luajti në shfaqjen Çok Uzak, drejtuar nga Emre Koyuncuoğlu , mori rolin kryesor në serinë televizive GülpareShow TV dhe Benden Baba OlmazStar TV.

Ajo luajti rolin kryesor me Haluk Piyes në serialin televiziv Aynadaki Düşman i transmetuar në TRT 1. Ajo me pas mori pjese ne Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi me rolin e Sunes, kryekomisares se departamentit lëndëve narkotike.

Ajo mori pjesë me personazhin Bahar në sezonin e tretë të serialit televiziv Öyle Bir Geçer Zaman Ki i cili u transmetua në Kanal D.

Më pas Mine Tugay mori pjese në Medcezir, transmetuar në Star TV me karakterin e Ender Kaja Serez. Por u largua nga seriali në fund të sezonit të parë të serialit dhe në llogarinë e saj në Twitter deklaroi se kështu e kishte caktuar skenaristi rolin dhe se ajo nuk u largua nga seriali vullnetarisht. Ajo ndau rolin kryesor me Kenan Ece në serialin Kalp Hırsızı në vitin 2014, por seriali u anulua pas një kohe. Më vonë, pasi luajti në seritë televizive Ëndërr Luleshtrydhesh dhe Paramparça, ajo luajti Sheniz Karaçaj, personazhin kryesor në serialin Zalim İstanbul midis 2019-2020.

'Beko Plasma TV', 'Eti Tea Pleasure', 'Anadolu Bank', 'Bosch Washing Machine', 'Ecobella Home', 'Bosch Logixx 8 Washing Machine' janë ndër reklamat ku aktorja ka mare pjesë.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
1998 Karambol Kamil - Roli kryesor
2002 Gülbeyaz Bashak Roli mbështetës
2004 Adı Aşk Olsun Eda Roli kryesor
2004 Aliye Defne Roli mbështetës
2005 Aşk Her Yaşta Elvan Roli mbështetës
2006 Gülpare Gylbahar Roli kryesor
2007 Benden Baba Olmaz Sevil Roli kryesor
2008 Sınıf Ozlem Roli kryesor
2009 Aynadaki Düşman Nisan Jamur Roli kryesor
2009-2010 Kapalı Çarşı Feride / Elif Roli mbështetës
2011-2012 Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi Suna Roli mbështetës
2011 5'er Beşer Bengisu Roli kryesor
2012 Yalan Dünya Ajsu Roli mbështetës
2012-2013 Öyle Bir Geçer Zaman ki Bahar Roli mbështetës
2013-2014 Medcezir Ender Kaja Serez Roli mbështetës
2014 Kalp Hırsızı Defne Roli kryesor
2015 Ëndërr Luleshtrydhesh Elçin Roli mbështetës
2016-2017 Paramparça Asuman Terziollu Roli kryesor
2019-2020 Zalim İstanbul Sheniz Karaçaj Roli kryesor
2022 Gülümse Kaderine Neval Roli kryesor
2023 Yalı Çapkını Defne Roli mysafire

Internet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
2021 Hükümsüz Gyler Kërell Roli mysafire
Merve Kült

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
2004 Gönül Yarası Gruaja tregtare Roli mbështetës
2005 Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? Baxhi Asllë Roli mbështetës
2009 Kaptan Feza Elif Roli kryesor
2010 Herkes mi aldatır? Nil Roli kryesor

Filma të shkurtër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
2007 Yoldaki Kedi - Roli kryesor
2007 Felix Und Scorpion Konsumatore Roli kryesor
2010 10, 9, 8, 7.. - Roli kryesor

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Vendi Shënimet
2002-2003 Nata e dymbëdhjetë Semaver Kumpanya
2002-2003 Kuşlar Meclisi Semaver Kumpanya
2003-2004 Mem dhe Zin Semaver Kumpanya
2004-2005 Çok Uzak Tiyatro Dot
2007 Yalancı Tanık Teatri Okuma
2007-2008 Blackbird Teatri Dot
2008-2009 Shoot/Get Treasure/Repeat Teatri Dot
2009 Yusuf ile Menofis Teatri Shtetëror i Stambollit
2010 İnsanlık Ölmedi Ya Teatri Okuma
2010-2011 As you like it Teatri Talimhane
2010-2011 Pinball Teatri Shtetëror i Stambollit
2011 5'er Beşer BKM
2014 Arkadaşım Hoşgeldin BKM Roli mysafire

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Award Category Work Result
2008 Festivali i Filmit të Shkurtër Sinepark Short Film Festival Aktorja më e Mirë Yoldaki Kedi Fitues/e[2]
Çmimet e Teatrit VIII. Lions Aktorja më e Mirë Blackbird Fitues/e[2]
2009 Çmimet e Teatrit Afife Aktorja më e Suksesshme e Vitit Blackbird Fitues/e[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mine Tugay kimdir, kaç yaşında? Mine Tugay biyografisi". Milliyet (në turqisht). 25 qershor 2020. Marrë më 7 korrik 2020.
  2. ^ a b c "Mine Tugay kimdir? Mine Tugay kaç yaşında ve aslen nerelidir?". Sözcü (në turqisht). 3 mars 2020. Marrë më 7 korrik 2020.