Zalim İstanbul

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zalim İstanbul
Skeda:Zalim İstanbul.png
Zhanri Dramë
Shkruar nga Sırma Yanık
Aysun Erdoğan (26-)
Seda Çakır Avunduk (26-)
Tunus Tașçı (26-27)
Özlem Tasağal Yakıçı (29-39) Baykut Badem (33-35)
Regjisori Cevdet Mercan (1-25)
Gökçen Usta (26-32)
Şenol Sönmez (33-39)
Shteti Turqia
Gjuhë(t) Turqisht
Sezone 2
Episode 39
Prodhimi
Producent(ët) Şükrü Avşar
Vendndodhje(t) Stamboll
Kohëzgjatja 120 minuta
Transmetimi
Programi origjinal Kanal D
Formata e audios Stereo
Transmetimi i parë 1 prill 2019 – 22 qershor 2020

Zalim İstanbul (Shqip: Stambolli i Pamëshirshëm) është një serial turk prodhuar nga Avşar Film, e cila u transmetua së pari më 1 prill 2019 dhe përfundoi më 22 qershor 2020.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Agah Karaçaj (Fikret Kușkan) është një biznesmen i suksesshëm që ka një jetë të pasur. Ai jeton në një pallat të madh së bashku me gruan e tij të bukur dhe ambicioze Seniz (Mine Tugay), djalin e papërgjegjshëm Xhenku (Mehmet Ozan Dolunay), vajzën e lumtur Damlla (Simay Barlas) dhe nipin e tij me aftësi të kufizuara Nedim (Berker Güven).

Kur vëllai i madh i Agah vritet vite më parë, ai jo vetëm që trashëgohet nga një pasuri e madhe, por gjithashtu merr përsipër përgjegjësinë e nipit të tij 8-vjeçar. Pas kësaj, Agah fillon të rrisë nipin e tij. Por diçka e papritur ndodh dhe Nedim bëhet i paaftë për shkak të një tragjedie të papritur.

Edhe pse Agah e do nipin e tij dhe përpiqet të bëjë çmos për t'u kujdesur për nipin e tij siç duhet, gruaja e tij Seniz dëshiron ta dërgojë larg këtë djalë të ri. Seniz mban një sekret në lidhje me të kaluarën e saj dhe ajo bën gjithçka që është e nevojshme për të vazhduar ta mbajë atë të fshehtë. Seniz e konsideron Nedimin si armikun e saj pasi ai është dëshmitari i vetëm çfarëdo që ka ndodhur vite më parë. Për këtë arsye, Seniz dëshiron të përkeqësojë situatën e Nedimit duke i dhënë atij ilaçe në një mënyrë të fshehtë.

Pa i ditur të gjitha këto gjëra, Agah mendon se trajtimi i Nedim nuk funksionon. Ai ndihet i dëshpëruar që nuk mund të ndihmojë nipin e tij të mjerë. Dhe situata bëhet më e komplikuar kur Agah mëson se ai ka një problem me zemrën. Ai fillon të mendojë se çfarë do të ndodhte me nipin e tij me aftësi të kufizuara nëse ai ndërron jetë ndonjëherë. Agah e di se nëse ai vdes ndonjëherë, gruaja, djali dhe vajza e tij do ta linin Nedimin vetëm. Për këtë arsye, ai dëshiron të gjejë një vajzë që do të martohej me nipin e tij dhe t'i jepte fund vetmisë së tij. Ai e di se do të kishte natyrisht një person që do të ishte i gatshëm të martohej me Nedimin për hir të parave.

Agah cakton shërbëtoren e tij Nurten (Gamze Demirbilek) për të gjetur një vajzë të përshtatshme nga vendlindja e tij Antakja. Nurten informon miken e saj Neriman (Ayșen Sezerel) se shefi i saj Agah Karaçaj po kërkon një vajzë për nipin e tij me aftësi të kufizuara. Për të pasur një jetë të pasur, Neriman mashtron mbesën e tij Xheren (Bahar Șahin) dhe e bën atë të besojë se do të ishte e pasur nëse pranon të martohet me Xhenkun i cili është trashëgimtari i vetëm i familjes Karaçaj.

Xhereni nuk e di që ajo do të ishte nusja e një djaloshi me aftësi të kufizuara. Ajo supozon se ajo do të martohet me një trashëgimtar të bukur Xhenkin. Për këtë arsye, ajo pranon të bëhet nuse e familjes Karaçaj dhe fillon të punojë së bashku me gjyshen e saj për të bindur nënën e saj Seher.

Seher (Deniz Uğur) është një grua e besueshme, krenare dhe konservatore që bën të pamundurën për të mbajtur familjen së bashku pasi burri i saj ndërroi jetë. Ajo i ka rritur vetë tre fëmijët e saj. Vajza e saj e madhe Xhemre (Sera Kutlubey) është një vajzë e mirë që punon si infermiere. Vajza e saj e vogël Xheren është një vajzë ambicioze që nuk përmbahet të bëjë diçka të keqe për të arritur qëllimet e saj. Djali i saj i vetëm Xhivani (Idris Nebi Tașkin) është një i ri i shqetësuar që bën më të mirën për të mbrojtur familjen e tij.

Seher nuk i di planet e vjehrrës së saj me qëllim të keq. Ajo thjesht e di që familja Karaçaj po kërkon shërbëtorë që do të punonin në Stamboll. Por përsëri, ajo nuk dëshiron të largohet nga vendlindja e saj dhe për këtë arsye, ajo e refuzon këtë ofertë. Sidoqoftë, të dy Xheren dhe Neriman bëjnë çmos për të bindur Seher: së pari, Xheren prish fejesën e saj; së dyti, ajo zbulon se motra e saj Xhemre po punon si këngëtare popullore përveç punës si infermiere në spital; dhe së fundmi, ajo djeg shtëpinë.

Pasi shtëpia e tyre është djegur, Seher nuk ka zgjidhje tjetër përveç se të shkojë në Stamboll. Sa herë që mbërrijnë në Stamboll, ata vendosen në ndërtesa ndërtimore të vendosura afër rezidencës Karaçaj. Megjithatë, askush nuk e di se çfarë do të bënin në këtë rezidencë të madhe, por vetëm supozon se ata do të punonin si shërbëtor. Sidoqoftë, shpejt pas kësaj, Seher mëson se arsyeja për të ardhur në rezidencën e Karaçaj është të shesë vajzën e saj.

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorët Personazhet Epizodat
Fikret Kuşkan Agah Karaçaj 1-37
Deniz Uğur Seher Jëllmaz 1-39
Mine Tugay Sheniz Karaçaj 1-38
Mehmet Ozan Dolunay Xhenk Karaçaj 1-39
Simay Barlas Damlla Karaçaj 1-39
Berker Güven Nedim Karaçaj 1-39
Sera Kutlubey Xhemre Jëllmaz Karaçaj 1-39
İdris Nebi Taşkan Xhivan Jëllmaz 1-39
Ayşen Sezerel Neriman Jëllmaz 1-39
Gamze Demirbilek Nurten 1-39
Oğuz Peçe Jusuf 29-39
Bahar Şahin Xheren Jëllmaz Karaçaj 1-38
Sevcan Sini Oja 16-36

Transmetimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Dita dhe ora Fillimi i sezonit Fundi i sezonit Viti i sezonit Kanali
Sezoni i parë E hënë 20:00 1 prill 2019 27 maj 2019 2019 Kanal D
Sezoni i dytë E hënë 20:00 9 shtator 2019 22 qershor 2020 2019-2020 Kanal D