Jump to content

Antakja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Antakja
Qytet
Pamje nga Antakja
Pamje nga Antakja
Popullsia
 • Gjithsej360.652
{{{postal_code_type}}}
31xxx
Targat31
Faqja zyrtarewww.antakya.bel.tr

Antakja është qytet në jug të Turqisë. Në kohën e lashtë, qyteti ishte i njohur si Antioch, ishte një nga qyteti më i madh në Perandorinë Romake me shekuj. Ishte qendra e krishterizmit. Shumë banorë flasin turqisht, por ka disa banorë që flasin arabisht.

Qyteti ishte fillimisht qendra e Sanxhakut të Antakjas, pjesë e Ejaletit të Damaskut. Më vonë ishte qendra e Sanxhakut të Antakjas në Ejaletin e Halepit. Më në fund ishte qendra e kazasë në Sanxhakun e Halepit, pjesë e Vilajetit të Halepit.

Në vitin 1822 (dhe përsëri në 1872), Antakja u godit nga një tërmet dhe u dëmtua. Kur gjenerali osman Ibrahim Pasha krijoi selinë e tij në qytet në vitin 1835, ai kishte vetëm rreth 5,000 banorë. Mbështetësit shpresuan se qyteti mund të zhvillohej falë hekurudhës së Luginës së Eufratit, e cila duhej ta lidhte atë me portin e Sueida (tani Samandağı), por ky plan nuk u realizua kurrë. Kjo skemë është subjekt i poemës së Antiokisë së Letitia Elizabeth Landon. (1836) në të cilën ajo pasqyron epërsinë e tregtisë dhe tregtisë mbi luftën dhe konfliktin. Qyteti pësoi shpërthime të përsëritura të kolerës për shkak të infrastrukturës së papërshtatshme për kanalizimet.[1] Më vonë qyteti u zhvillua dhe shpejt rifilloi shumë nga rëndësia e tij e vjetër kur u ndërtua një hekurudhë përgjatë Luginës së poshtme të Orontes.

Antakja ndodhet në brigjet e lumit Orontes (turqisht: Asi Nehri), afërsisht 22 km në brendësi nga bregu i Mesdheut. Qyteti është në një luginë të rrethuar nga male, Malet Nur (Amanos i lashtë) në veri dhe Mali Keldağ (Jebel Akra) në jug, me malin Habib-i Neccar 440 m të lartë (Mali i lashtë Silpius) duke formuar atë lindor kufijtë. Malet janë një burim i një mermeri të gjelbër. Antakya është në skajin verior të Riftit të Detit të Vdekur dhe i prekshëm nga tërmetet.

Fusha e Amikut në verilindje të qytetit është tokë pjellore e ujitur nga lumenjtë Orontes, Karasu dhe Afrin; liqeni në fushë u tha në vitin 1980 nga një kompani franceze. Në të njëjtën kohë u ndërtuan kanale për të zgjeruar Orontes dhe për ta lënë atë të kalojë me kujdes nëpër qendrën e qytetit. Orontëve u bashkohet në Antakia përroi i Hacı Kürüş në verilindje të qytetit pranë kishës së Shën Pjetrit dhe Hamşen që zbret nga Habib-i Neccar në jug-perëndim, nën urën Memekli pranë kazermave të ushtrisë. Flora përfshin pemët e gjirit dhe myrtle.

Qyteti gëzon një klimë mesdhetare (klasifikimi i klimës Köppen Csa) me verë të nxehtë dhe të thatë dhe dimra të butë dhe të lagësht; megjithatë për shkak të lartësisë së tij më të madhe, Antakja ka temperatura pak më të ftohta se bregdeti.

Universiteti Mustafa Kemal, i shkurtuar si MKU, ka disa fakultete përfshirë Inxhinieri dhe Mjekësi, ndërsa ka një kampus të quajtur Tayfur Sökmen që ndodhet në rrethin Serinyol 15 km në veri të Antakjas.[2] Themeluar në vitin 1992, aktualisht më shumë se 32,000 studentë janë regjistruar në universitet.

Përveç kampusit në Serinyol, MKU ka fakultetet e saj të përhapura në të gjitha rrethet kryesore të krahinës duke përfshirë Altınözü, Antakja, Belen, Dörtyol, Erzin, Hassa, keskenderun, Kırıkhan, Reyhanlı, Samandağ dhe Yayladağı.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ Antioch
  2. ^ "Campus Life" (në anglisht). MKU.