Jump to content

Paramparça (serial)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Paramparça
GjiniaDramë
Shkruar ngaYıldız Tunç
Regjia ngaCevdet Mercan (1-31)
Altan Dönmez (32-97)
LuajnëNurgül Yeşilçay
Erkan Petekkaya
Ebru Özkan
Barış Falay
ShtetiTurqia
Gjuha në prodhimin origjinalTurqisht
Nr. i sezoneve3
Nr. i episodeve97
Prodhimi
Prodhuesi kryesorSelma Koçoğlu Yücel
ProdhuesitGökhan Tatarer
H. Hakan Eren
Kohëzgjatja120-150 minuta
Transmetimi
Formati i pikturës576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Formati i zëritStereo
Transmetimi i parë1 dhjetor 2014
Transmetimi origjinal27 mars 2017
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

Paramparça (Shqip: Copat e Thyer) është një serial dramë televiziv turk prodhuar nga Endemol Shine Turkey, me protagonist Erkan Petekkaya. Premiera u shfaq në Star TV më 1 dhjetor 2014.

Historia ndjek dy gra, jeta e të cilave është e ndërthurur pas një aksidenti. Gylseren, e cila është shtatzënë, goditet nga një makinë dhe sillet në spital për të lindur. Ndërkohë, Dilara lind në të njëjtin spital. Për shkak të një ngjashmërie në mbiemrat e tyre, infermieret kalojnë foshnjat ndërsa marrin çerdhen e kujdesit intensiv dhe u jepen padrejtësisht prindërve të gabuar; Foshnja e Gylserenit i jepet Dilarës dhe foshnja e Dilarës i jepet Gylserenit. Pesëmbëdhjetë vjet më vonë, Gylseren jeton me vajzën e saj birësuese Hazalin dhe kunatën Kerimanit në një apartament të varfër dhe Dilara jeton me vajzën e saj birësuese Xhansu dhe djalin biologjik Ozan në një vilë luksoze në bregdetin e Bosforit. Gylseren punon si shitëse në një dyqan të vogël. Marrëdhënia e Dilarës me burrin e saj Xhihan, një biznesmen i pasur, prishet dhe Xhihan e lë atë. Ai fillon të takohet me Gylserenin, gjë që e rëndon Dilarën.

Shoku i fëmijërisë së Xhihanit Harun, i cili ka qenë i dashuruar me Dilarën që kur ishin studentë, vjen në Stamboll për të marrë hak për Xhihanin për vdekjen e motrës së tij e cila bëri vetëvrasje pasi ajo dhe Xhihani u ndanë. Harun përpiqet të fitojë zemrën e Dilarës pasi ai nuk ishte martuar kurrë për shkak të dashurisë së tij për të. Xhihan i propozon Gylserenit dhe Dilara mbetet shtatzënë duke mbajtur fëmijën e Harunit. Në ditën e martesës së Xhihanit dhe Gylserenit, Gylseren qëllohet dhe vritet aksidentalisht nga ish-burri i të dashurës së Ozan. Pas vdekjes së Gylserenit, jeta e Xhihanit ndërlikohet dhe ai rimartohet me Dilarën por as Dilara e as Xhihani nuk janë të lumtur për këtë rimartesë. Dilara dashurohet me Harunin ndërsa Xhihani dashurohet me Ajshen, një psikiatre dhe kikboksiere e njohur; ajo identifikohet nga Xhihani si kushërira e Harunit dhe lë Dilarën për të, ndërkohë, Dilara nuk mund ta abortojë foshnjën e saj dhe me dhembshuri lind fëmijën. Ajshe vritet ndërsa ndërhyn tek babai i Xhihanit, i cili aksidentalisht e qëlloi për vdekje, ndërsa ai ishte gati të bënte vetëvrasje.

Sezoni i fundit tregon jetën e ndryshme të personazheve, Xhihan shihet duke filluar dhe i rraskapitur me rikthimet e ngjarjeve të tij të mëparshme, Dilara martohet me Harunin dhe të dy jetojnë me fëmijën e tyre, Mjerisht, në shtëpinë e Dilarës, vëllezërit e motrat Hazalit dhe Ozan bëhen partnerë biznesi dhe Xhansu martohet para kohe me Denizin dhe pret një fëmijë, megjithatë ajo e humb fëmijën e saj për shkak të sëmundjes së saj Parkinson.

Së shpejti Xhihan kthehet te familja e tij dhe të gjithë e mirëpresin përveç Harunit, i cili është akoma xheloz dhe mendon se ai kishte lidhje me Dilarën. Harun bëhet i kënaqur kur zbulon se Ozan është djali i tij biologjik, por ai vritet tragjikisht në një të shtënë në masë të përgatitur nga njerëzit e klientit të tij Damir ndërsa mbrojti Ozan nga të shtënat. Kjo siguron një mundësi të shkëlqyeshme që lidhja e Xhihanit dhe Dilarës të rritet sepse ato bien për njëri-tjetrin. Damir, i cili kërkohet nga Xhihani, del fshehurazi me Hazalin, pa e pranuar lidhjen e tij me mafien dhe vrasjen e Harunit. Damir dhe Hazal më në fund ndërprenë lidhjen e tyre derisa ajo të pranojë të vërtetën. Seriali përfundon me vrasjen e Damir të kryer nga Cihan, dhe dasmën e Xhihanit dhe Dilarës.[1]

Personazhet Aktorêt
Xhihan Gyrpinar Erkan Petekkaya
Dilara Terziollu Gyrpinar/Erguvan Ebru Özkan
Gylseren Gyrpinar Nurgul Yesilcay
Harun Erguvan Barış Falay
Asuman Terziollu Mine Tugay
Damır Jankov Sarp Akkaya
Ozkan Gylpinar Tolga Tekin
Keriman Akçatepe Nursel Köse
Hazal Gyrpinar Alina Boz
Xhansu Gyrpinar Leyla Tanlar
Ozan Gyrpinar Burak Tozkoparan
Rahmi Gyrpinar Civan Canova
Alper Tek Cemal Hünal
Solmaz Tek Güneş Emir
Xhandan Sojlu Ahu Yağtu
Jëlldërëm Altun Ertuğrul Postoğlu
Engin Ayhan Bozkurt
Derya Koxhaollu Elvin Aydoğdu
Mahide Erkoç Hümeyra
Ajshe Jykselen Şükran Ovalı
Deniz Ajdin Ceyhun Mengiroğlu
Selma Apak Sinem Öztürk
Burhan Xhollak Taner Turan
Ozgyr Eraslan Efecan Şenolsun
Emine Özlem Yaylacıkoral
Sema Funda Dönmez
Sevinç Başak Akbay
Bahtijar Bahtiyar Demir
Azmi Yusuf Özdek
Beril Aylin Eren
Hatixhe Güneş Hayat
Osman Bülent Düzgünoğlu
Nuraj Pınar Erincin
Mehmet Yunus Güner
Zejnep Funda Güray
Mithat Mete Pars Sarpcan Köroğlu
Ekrem Çelık İlhan Şeşen
Azra Dünya Aydoğdu
Shahin Hasan Şahintürk
Demir Alaz Erguvan Ömer Faruk Yüksek
Xhan Hashmet Gylpinar Isa Civan Kavak
Sezoni Epizodët Transmetimi
Trabsnetimi i parë Transmetimi i fundit
1 1-31 1 dhjetor 2014 29 qershor 2015
2 32-71 14 shtator 2015 20 qershor 2016
3 72-97 (26) 19 shtator 2016 27 mars 2017
  1. ^ "Broken Pieces" (në anglisht). Marrë më 6 maj 2017.