Özge Gürel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Özge Gurel
U lind në5 shkurt 1987 (35 vjet)
Stamboll, Turqi
ShtetësiaTurke
ArsimiUniversiteti Beykent
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti2010–prezent

Özge Gürel (lindi më 5 shkurt 1987) është aktore turke.[1]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Özge Gürel ka lindur më 5 shkurt 1987 në Stamboll.[2] Babai i saj është me prejardhje çerkeze ndërsa familja e saj nga nëna ishin emigrantë turq nga Selaniku.[3][4] Deri në mbarimin e shkollës së mesme jetoi në Silivri të Turqisë. Gürel fillimisht studioi biznes në Universitetin Beykent, por e la të papërfunduar. Më pas ajo mori mësime aktrimi, të ndjekur nga mësimet e menaxhimit të aktrimit.[5]

Gürel hyri në botën e aktrimit me personazhin “Zejnep” në Kızım Nerede?. Në vitin 2014 ka luajtur personazhin e Adës në serialin Medcezir. Ajo u bë aktorja kryesore në serialin Kiraz Mevsimi, i cili filloi transmetimin në të njëjtin vit, dhe luajti personazhin e Ojky Axharit në këtë serial. Në vitet 2016–2017, Kiraz Mevsimi u transmetua në Canale 5, një nga kanalet më të famshme të Italisë dhe u bë seriali i parë turk i transmetuar në televizionin italian. Ajo dhe Serkan Çayoğlu, personazhet kryesor të serialit, ishin të ftuar në një program në Itali. Ajo luajti rolin kryesor në serialin televiziv Yıldızlar Şahidim në vitin 2017. Gürel luajti rolin kryesor të "Nazlı Pinar Aslan" në Dolunay me bashkë-yllin, Can Yaman më 2017.

Në vitin 2020, Gürel filloi të luante rolin kryesor Ezgi në serialin turk Bay Yanlış, së bashku me Can Yaman, e cila u shfaq premierë në FOX në qershor 2020 dhe përfundoi në tetor 2020.[6][7]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat
Viti Titulli Roli Shënimet
2014 Bizum Hoca Kardelen Roli mbështetës
2017 Organik Aşk Hikâyeleri Demet Roli kryesor
2017 İlk Öpücük Bahar Roli kryesor
2018 Börü Gokçe Demir Roli mbështetës
2019 Annem Nazllë Roli kryesor
2020 Kar Kırmızı Zejnep Roli kryesor
2022 Savrulan Zaman Roli kryesor
Serialet
Viti Titulli Roli Shënimet Programi
2010-2011 Kızım Nerede Zeynep Roli kryesor atv
2011 Ve İnsan Aldandı Derja Roli mbështetës Samanyolu TV
2013 Huzur Sokağı Melisa Mysafire atv
2013-2014 Muhteşem Yüzyıl Rana Hatun Roli mbështetës Star TV
2014 Medcezir Ada Savasher Roli mbështetës Star TV
2014-2015 Kiraz Mevsimi Ojky Axhar Dinçer Roli kryesor FOX
2017 Yıldızlar Şahidim Haziran Roli kryesor Star TV
2017 Dolunay Nazllë Pınar Asllan Roli kryesor Star TV
2018 Börü Gokçe Demir Mysafire Star TV
2018-2019 Muhteşem İkili Nilyfer Xhan Roli kryesor Kanal D
2020 Bay Yanlış Ezgi Inal Roli kryesor FOX
Internet
Viti Titulli Roli Shënimet Platforma
2022- Hayaller ve Hayatlar Dixhle Ajdën Roli kryesor beIN CONNECT
Reklama
Viti Produkti Roli Shënimet
2012 Milka Vajza në kafene Çokollatë
2012 Bi Falım Vajza Çamçakëz
2013 Vodafone Studente Telekomunikacion
2013 Doritos Vajza Ushqim i padëshiruar
2014 Pepsi Veterinare me Burak Özçivit
2015 Ford Ojky Axhar Dinçer me Serkan Çayoğlu
2015 Bellona Ojky Axhar Dinçer Mobilje
2019 Penti Vetë ajo Çorape
Muzika
Viti Kënga Albumi
2014 Kiraz Mevsimi
Kahramanımsın Kiraz Mevsimi (Soundtrack)
2015 Bir Bahar Akşamı
2016 Affet 12 Kalp
2017 Ateşböceği Yıldızlar Şahidim (Soundtrack)
Videoklipi
Viti Kënga Albumi
2015 İstanbul Beni Bırak Laterna
2015 Kiraz Mevsimi Kiraz Mevsimi (Soundtrack)
2016 Affet 12 zemra

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Who is Özge Gürel, the Nazli of Dolunay?". Hürriyet (në turqisht).
  2. ^ "Ozge Gurel Kimdir" (në turqisht). CNN Türk. 18 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2016. Marrë më 8 mars 2016.
  3. ^ "It's not red lipstick or heeled shoe we call sexapel, it's demeanor". Hürriyet (në turqisht).
  4. ^ "Annem Selanik göçmeni ev hanımı, babam Çerkes" (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2017.
  5. ^ "Ozge Gurel Height, Weight, Age, Net Worth, Dating, Bio, Facts". Celebs (në anglisht). Marrë më 2021-08-19.
  6. ^ Haley. "Can Yaman and Özge Gürel to reunite in "Bay Yanlış"". dizilah.com (në anglisht). Marrë më 2020-04-27.
  7. ^ "FOX | Özge Gürel kimdir? Bay Yanlış dizisinin Ezgi İnal karakteri". www.fox.com.tr (në turqisht). Marrë më 2020-06-19.