Jump to content

Shqiptarët në Hungari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

ShqiptarëtHungari (hungarisht: Albánok Magyarországon) janë vendosur për herë të parë në kohen e sundimeve osmane. Edhe pse një komunitet i vogël, sipas të përjavshmes hungareze Heti Valasz në vitin 2013, shqiptarët drejtonin 400 nga 1,400 bizneset e bukës në vend.[1]

Shqiptarë të njohur në Hungari

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • Gjon Delhusa, këngëtar dhe kompozitor hungarez me origjinë shqiptare
  1. ^ Hasjanët çajnë në Europë me bukë Arkivuar 22 janar 2020 tek Wayback Machine – gazetajnk.com