Fizikanti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Fizikanti është shkencëtar që studion ose ka si profesion lëndën e fizikës. Fizikantët studiojnë një gamë të gjerë të fenomeneve fizike në shumë degë të fizikës që përfshin të gjitha shkallët: nga grimcat nën-atomike e cila e gjithë lënda përbëhet deri tek sjellja dhe evoluimi i Universit si i tërë (dega e kozmologjisë). Një nga fizikantet më të njohur në botë është Albert Ajnshatjni.

Etimologjia[redakto | redakto tekstin burimor]

Termi "fizikant" u shpik nga filozof, prifti, dhe historiani i shkencës anglez William Whewell në 1840, për të treguar një njeri që prkatikon atë që në atë kohë quhej filozofia natyrore. .[1]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Lexime të mëtejshme[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Hermanowicz, Joseph C.: The Stars Are Not Enough: Scientists--Their Passions and Professions. University of Chicago Press 1998, ISBN 9780226327679
  • Hermanowicz, Joseph C.: Lives in Science: How Institutions Affect Academic Careers. University of Chicago Press 2009, ISBN 9780226327617


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Wiki WikiFjalori: Fizikanti – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë