Komuna e Dibrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna e Dibrës
Општина Дебар
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Vendndodhja
Komuna e Dibrës is located in Maqedonia e Veriut
Komuna e Dibrës
Komuna e Dibrës

Koordinatat: 41°31′0″V 20°31′0″L / 41.51667°V 20.51667°L / 41.51667; 20.51667

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Jugperëndimor
(Rajonet e MV)
Zyrat Dibër
Kryetari i komunës Hekuran Duka
Partia BDI
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 145,67 km2
Popullsia 19.542 banorë
Dendësia 131 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1250
Prefiksi (+389) 046
Targa DB
Koordinatat 41° 31′ 0″ Veri

20° 31′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.dibra.gov.mk

Komuna e Dibrës është komunë që shtrihet në pjesën perëndimore të Maqedonisë e Veriut. Qendra e komunës gjendet në Dibër.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i Dibrës ndodhet në pjesën më perëndimore të Republikës e Maqedonisë së Veriut në përgjithësi pranë kufirit me Shqipërinë. Kryeqyteti i Shkupit është 131 km larg, dhe qyteti më i afërt është Struga (52 km) dhe Gostivari (71 km).Atë e përbën fusha e dibres ndërmjet malit Deshat (Krcin), liqeni i Dibrës dhe lugina e Drinit të zi që derdhet në liqenin e sipërpërmendur. Në fakt, fusha përfaqson një terracë relievi të gjerë, që lëshohet nga lugina e Drinit të zi. Dibra ndodhet në lartësi mbidetare prej 625 metra.

Komuna e Dibrës kufizohet me Komunat:Mavrovës dhe Radostushës në veri-lindje, Komuna e Kërçovës ne juglindje,Komuna e Qendrës Zhupa në jug dhe në vijën kufitare shtetrore me Shqipërinë. Në Dibër kryqëzohen: rruga rajonale që përshkon Gostivarin, Hanet e Mavrovës, Dibrën, Lukovën, Strugën si dhe ajo që lidh Dibrën me pikën kufitare të Bllatës(për në Shqipëri).

Dibra është e rrethuar nga:

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipërfaqja e Komunës Dibër ka një pozitë të atillë ku bashkohen kanjonet apo luginat piktoreske të lumenjve Radika (Lum)dhe Drini i Zi, të cilët derdhen në liqenin e Dibrës. Ajo është e rrethuar nga malet e Jablanicës, Stogovës dhe Kërçinit(Deshat). Liqeni i Dibrës shtrihet nga HEC “Globoçica”, nëpër luginën e lumit Drin i zi dhe atë të Radikës deri të banjat e Kosovrastit, me gjatësi maksimale prej 22 km dhe sipërfaqe prej 13 km2, ndërsa vëllimi i përgjithshëm i ujit është 520 miljon m3 ujë. HEC Spilja, për një vit prodhon mesatarisht 300 milion kw/h energji elektrike. Uji i Liqenit të Dibrës shfrytëzohet edhe për ujitje, nëpërmjet sistemit hidromeliorativ në Fushën e Dibrës. Dibra ka dy burime termoninerale: në fshatrat Banisht dhe Kosovrasti, të cilat janë të njohura si vende shërimi dhe numërohen ndërmjet banjave me aftësi shëruese më të njohura në Evropë (për shërimin e shumë sëmundjeve). Bartës i turizmit banjor në Dibër është OSHR “Banjat e Dibrës” me mbi 150 të punësuar dhe me kapacitet prej 700 shtretër – dhe atë në hotelet në fshatin Kosovrast, Banjisht dhe Venec(në qytet). Në vit realizohen mesatarisht rreth 60.000 buajtje. Potencialet natyrore të shprehura në vlera relievike, hidrografike dhe pejsazho-ambientale, mundësojnë zhvillim e turizmit banjor, liqenor, malor e rekreativ me rëndësi rajonale e lokale. Në teritorin e Komunës Dibër ndodhet relievi i vetëm i gipsit në Republikë, i cili shtrihet në gjatësi prej 9 km. Xehja e gipsit është e kualitetit të lartë(99%), me përmbajtje të gipsit të pastër, dhe për nga kualiteti rënditet ndërmjet atyre më kualitativë në botë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Dibrës te madhe jetojnë 19542 banorë:

Mother tongues in the municipality include:

Zhvillimi demografik i komunës së Dibrës brenda kufijve të sotëm.[1]

Viti i regjistrimit Totali Maqedonet % Shqiptarët % Turqit % Romë % Vllahë Serbët Boshnjakët Të tjerë.
1953 10258 3392 33.07 5819 56.73 776 7.56 83 0.81 2 114 0 72
1961 11162 2025 18.14 6476 58.02 2002 17.94 0 0.00 0 86 0 573
1971 13802 2022 14.65 8793 63.71 2414 17.49 0 0.00 0 106 0 467
1981 16952 2358 13.91 9981 58.88 1130 6.67 1030 6.08 0 37 0 2416
1994 19010 4266 22.44 10935 57.52 1875 9.86 1103 5.80 1 34 0 796
2002 19542 3911 20.02 11348 58.09 2684 13.74 1080 5.53 2 22 3 492

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Dibrës i përfshin këto vendbanime:


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali origjinali më 2013-10-14. Marrë më 2013-07-31. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i Maqedonisë së Veriut Komunat në Maqedoni e Veriut Emblema e Maqedonisë së Veriut

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi