Komuna e Dibrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Komuna e Dibrës
Општина Дебар
Komunë
[[Skeda:Coat of arms of Debar Municipality.png|90pxpx|Stema_figura]]
Stema e Komunës
Vendndodhja
Komuna e Dibrës is located in Republika e Maqedonisë
Komuna e Dibrës
Komuna e Dibrës

Koordinatat: 41°31′0″N 20°31′0″E / 41.51667°N 20.51667°E / 41.51667; 20.51667

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Rajoni Jugperëndimor
(Rajonet e RM)
Zyrat Dibër
Kryetari i komunës Ruzhdi Llata
Partia BDI
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 145,67 km2
Popullsia 19.542 banorë
Dendësia 131 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1250
Prefiksi +389 (0)46
Targa SU
Koordinatat 41° 31′ 0″ Veri

20° 31′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.dibra.gov.mk
Vendodhja e Komunës së Dibrës në Republikën e Maqedonisë

Komuna e Dibrës është komunë që shtrihet në pjesën perëndimore të Maqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Dibër.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Komuna e Dibrës ka një pozitë gjeografike ...

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Dibrës te madhe jetojnë 19542 banorë nga të cilët 95% janë shqiptar. Dhe 5% ....

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullata e komunës së Dibrës më së shumti merret me bujqësi dhe blegtori si dhe zanate te ndryshme, gjithashtu në Dibër është e vendosur edhe fabrikën e gipsit KNAUF e cila është një ndër fabrikat me te mëdha ne Maqedoni.

Vendbanimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Komuna e Dibrës i përfshin këto vendbanime:


Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Flamuri i Maqedonisë Komunat në Maqedoni Emblema e Maqedonisë

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debarca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Qendra Zhupa · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi