Banishta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Banishta
Баниште
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej90
{{{postal_code_type}}}
1250
TargatDB

Banishta është një fshat në Komunen e Dibrës, Republika e Maqedonisë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ndodhet në zonën e Gorenit të Dibrës në Maqedonia Perëndimore. Fshati është në shpatet juglindore të malit te Deshatit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002, Banishta numëronte 90 banorë nga të cilët 80 Shqiptarë dhe 10 Maqedonas.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Banishte per here te parë është përmendur në defterët te regjistrimit të 1467, nga Johann Hahn përmendur në udhëtimet e tij të 1863, duke detajuar dhe përshkruar banjot në fshat. Sipas një mbishkrimi ruajtur në alfabet arab i cili më parë ishte vendosur në një nga objektet, dhe tani ruhet ne në hotel te pronarit Haxhi Mudzhidin Ilham, bir i Sulejmanit, një pasardhës i familjes Oruqi-Zadeh ,ka shumë të ngjarë që ndërtesat janë ndërtuar ne vitin 1213 Hixhri, ose 1798-1799.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një ndërtesë e rëndësishme tregtare në fshat është Banja Banjista - pjesë e Spaut të Dibrës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002, fshati kishte gjithsej 90 banorë.[1] Grupet etnike në fshat përfshijnë:[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]