Banishta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Banishta
Fshat
Vendndodhja
Banishta is located in Maqedonia e Veriut
Banishta
Banishta
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Jugperëndimor
Komuna Dibër
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 1422 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Kodi Postal 1250
Prefiksi (+389) 045
Targa DB
Koordinatat 41° 33′ 34″ Veri

20° 31′ 46″ Lindje

Popullsia 90 banorë (2002)

Banishta është një fshat në Komunen e Dibrës, Republika e Maqedonisë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ndodhet në zonën e Gorenit të Dibrës në Maqedonia Perëndimore. Fshati është në shpatet juglindore të malit te Deshatit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002, Banishta numëronte 90 banorë nga të cilët 80 Shqiptarë dhe 10 Maqedonas.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Banishte per here te parë është përmendur në defterët te regjistrimit të 1467, nga Johann Hahn përmendur në udhëtimet e tij të 1863, duke detajuar dhe përshkruar banjot në fshat. Sipas një mbishkrimi ruajtur në alfabet arab i cili më parë ishte vendosur në një nga objektet, dhe tani ruhet ne në hotel te pronarit Haxhi Mudzhidin Ilham, bir i Sulejmanit, një pasardhës i familjes Oruqi-Zadeh ,ka shumë të ngjarë që ndërtesat janë ndërtuar ne vitin 1213 Hixhri, ose 1798-1799.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një ndërtesë e rëndësishme tregtare në fshat është Banja Banjista - pjesë e Spaut të Dibrës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002, fshati kishte gjithsej 90 banorë.[1] Grupet etnike në fshat përfshijnë:[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]