Sollokiqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sollokiq
Селокуќи
Fshat
Vendndodhja
Sollokiq is located in Maqedonia e Veriut
Sollokiq
Sollokiq
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Jugperëndimor
Komuna Dibër
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 590 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Kodi Postal 1250
Prefiksi (+389) 045
Targa DB
Koordinatat 41° 32′ 08″ Veri

20° 29′ 14″ Lindje

Popullsia 104 banorë (2002)

Sollokiq, (maqedonisht: Селокуќи/Selokući) është fshat në komunën e Dibrës, Maqedoni.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Sollokiq (nga bullg. Selo kuçi) përfshihet në Fushën e Dibrës. Popullsia është e ardhur nga malësitë e Grykës së Vogël, Katër Grykëve dhe Matit në fillim të shek. XX. Fisi Dumani është i ardhur nga Stushni në Grykë të Vogël. Nezir Ramë Dumani u vendos me familjen e tij në vitin 1920. Ai u trashëgua nga tre djem, Mani, Esati dhe Shaqiri. Më 1941, me bashkimin e trojeve shqiptare nën sundimin italian, pranë tyre u vendos me familje dhe i vëllai i tij Islam Ramë Dumani, me të bijtë Sadiku dhe Refiku.

Fise të tjerë që banuan fshatin janë Mashkulli nga Selishta në Katër Grykë, Rexha nga Mati, Daci nga Zogjet, Mjeshtri nga Çerenci, etj..

Fshati ndahet në lagjen Taranesh, Shullan dhe Jazulli.