Komuna e Demir Kapisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Komuna e Demir Kapisë
Општина Демир Капија
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Demir Kapija Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Rajoni Rajoni i Vardarit
(Rajonet e RM)
Zyrat Demir Kapia
Kryetari i komunës Toše Toševski
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 311.06 km2
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1442
Prefiksi 34
Demografia
Popullsia 4545 banorë

Komuna e Demir Kapisë ndodhet në pjesën jugore të Maqedonisë dhe i takon rajonit të Tikveshit. Demir Kapia ka pozitë të rëndësishme gjeo-strategjike (në bregun e djathtë të lumit Vardar, në lartësi mbidetare prej 125 m). Gjithashtu ka lidhje të rëndësishme për trafik sepse nëpër komunë kalon rruga ndërkombëtare E75 dhe vija hekurudhore e cila i lidh vendet evropiane me vendet e Lindjes së Afërme nëpërmjet Greqisë. Komuna kufizohet me : Negotinën, Kavadarin, Konçen, Gjevgjelinë dhe Vallandovën. Është e njohur për nga gryka e Demir Kapisë dhe posedon resurse natyrore.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Komuna e Demir Kapisë ka një pozitë gjeografike...

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Demir Kapisë jetojnë 4 545 banorë në 15 vendbanime edhe atë në 1 qytet dhe 14 fshatra nga të cilët x % janë :

  • Maqedonas - 85,77 %
  • Shqiptarë - 0,49 %
  • Turq - 7,38 %
  • Romë - 0,34 %
  • Vlleh - 0 %
  • Serbë - 2,83 %
  • Boshnjakë - 0,04 %
  • Të tjerë - 0,69 %

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullata e komunës së... më së shumti merret me...

Vendbanimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Komuna e Demir Kapisë përfshin këto vendbanime :


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Flamuri i Maqedonisë Komunat në Maqedoni Emblema e Maqedonisë

· Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Brevinca · Brodi · Çashka · Çeshinovo-Oblesheva · Çuçer-Sandeva · Debarca · Dellçeva · Demir Hisari · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Drugova · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konçës · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaci · Novosella · Ohri · Osllomeji · Peçeva · Petroveci · Plasnica · Prilepi · Probishtipi · Qendra Zhupa · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosmani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vraneshtica · Vrapçishti · Zajazi · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina

Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka