Rajoni lindor (Maqedoni)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rajoni lindor
Rajon
Location of Rajoni lindor
Popullsia
 • Gjithsej180.938 [1]

Rajoni lindor është një nga 8 rajonet e Maqedonisë së Veriut dhe ndodhet në jugperëndim të vendit. Ky rajon në lindje kufizohet me Bullgarinë, ndërsa brenda vendit kufizohet me Rajonin Verilindor, Rajonin Juglindor, Rajonin e Shkupit dhe Rajonin e Vardarit.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni lindor është i përbërë nga 11 komuna[1]:

Nr. Emblema Komuna
1
Komuna e Berovës
2
Komuna e Çeshinovës-Obleshevës
3
Komuna e Dellçevës
4
Komuna e Karbincës
5
Komuna e Koçanit
6
Komuna e Kamenicës
7
Komuna e Peçevës
8
Komuna e Probishtipit
9
Komuna e Shtipit
10
Komuna e Vinicës
11
Komuna e Zërnocit

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d "Rajoni Lindor". mls.gov.mk. Ministria e Vetëqeverisjes Lokale. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 25 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]