Rajoni lindor (Maqedoni)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rajoni lindor
Rajon
Location of Rajoni lindor
Popullsia
 • Gjithsej180.938 [1]

Rajoni lindor është një nga 8 rajonet e Maqedonisë së Veriut dhe ndodhet në jugperëndim të vendit. Ky rajon në lindje kufizohet me Bullgarinë, ndërsa brenda vendit kufizohet me Rajonin Verilindor, Rajonin Juglindor, Rajonin e Shkupit dhe Rajonin e Vardarit.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni lindor është i përbërë nga 11 komuna[1]:

Nr. Emblema Komuna
1
Coat of arms of Berovo Municipality.svg
Komuna e Berovës
2
Coat of arms of Češinovo-Obleševo Municipality.svg
Komuna e Çeshinovës-Obleshevës
3
Coat of arms of Delčevo Municipality.svg
Komuna e Dellçevës
4
Coat of arms of Karbinci Municipality.svg
Komuna e Karbincës
5
Coat of arms of Kočani Municipality.svg
Komuna e Koçanit
6
Coat of arms of Makedonska Kamenica Municipality.svg
Komuna e Kamenicës
7
Coat of arms of Pehčevo Municipality.svg
Komuna e Peçevës
8
Coat of arms of Probištip Municipality.svg
Komuna e Probishtipit
9
Coat of arms of Štip Municipality.svg
Komuna e Shtipit
10
Coat of arms of Vinica Municipality, North Macedonia.png
Komuna e Vinicës
11
Coat of arms of Zrnovci Municipality.jpg
Komuna e Zërnocit

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d "Rajoni Lindor". mls.gov.mk. Ministria e Vetëqeverisjes Lokale. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 25 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]