Komuna e Zërnocit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Komuna e Zërnocit
Општина Зрновци
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Rajoni Rajoni i Pollogut
(Rajonet e RM)
Zyrat Zërnoci
Kryetari i komunës Blaze Stankov
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 55.82 km2
Popullsia 3264 banorë
Dendësia 58.47 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 2305
Prefiksi 33

Komuna e Zërnocit është komunë që shtrihet në pjesën rajonin e PollogutMaqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Zërnoc.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Zërnocit jetojnë 3 264 banorë.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Vendbanimet[redakto | redakto tekstin burimor]Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Flamuri i Maqedonisë Komunat në Maqedoni Emblema e Maqedonisë

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Qendra Zhupa · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi