Komuna e Bosilovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna e Bosilovës
Komunë
noform
Kuvendi i Komunës së Bosilovës
Stema_figura
Stema e Komunës së Bosilovës
Flag of Bosilovo Municipality.svg
Flamuri i Komunës së Bosilovës
Vendndodhja
Komuna e Bosilovës is located in Maqedonia e Veriut
Komuna e Bosilovës
Komuna e Bosilovës

Koordinatat: 41°25′0″V 22°45′0″L / 41.41667°V 22.75000°L / 41.41667; 22.75000

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Rajoni juglindor
(Rajonet e MV)
Zyrat Bosilovë
Kryetari i komunës Zoran Zimbakov
Partia LSDM
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 161,99 km2
Popullsia 14,260 banorë
Dendësia 88 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 2431
Prefiksi (+389) 034
Targa SR
Koordinatat 41° 25′ 0″ Veri

22° 45′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare opstinabosilovo.gov.mk

Komuna e ... është komunë që shtrihet në pjesën ... të Maqedonisë duke u kufizaur me ... . Qendra e komunës gjendet në ...

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e ... ka një pozitë gjeografike ...

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e ... jetojnë 14 260 banorë nga të cilët x % janë ...

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullata e komunës së ... më së shumti merret me ...

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e ... i përfshin këto vendbanime:

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i Maqedonisë së Veriut Komunat në Maqedoni e Veriut Emblema e Maqedonisë së Veriut

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi