Jump to content

Rajoni i Pollogut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rajoni i Pollogut
Rajon
Location of Rajoni i Pollogut
Popullsia
 • Gjithsej251,552 [1]

Rajoni i Pollogut është një nga 8 rajonet e Maqedonisë së Veriut dhe ndodhet në veriperëndim të vendit. Ky rajon në perëndim kufizohet me Shqipërinë dhe në veri me Kosovën, ndërsa brenda vendit kufizohet me Rajonin jugperëndimor dhe Rajonin e Shkupit.

Rajoni i Pollogut është i përbërë nga 9 komuna [1]:

Nr Emblema Komuna
1
Komuna e Bogovinës
2
Komuna e Bërvenicës
3
Komuna e Jegunocit
4
Komuna e Gostivarit
5
Komuna e Mavrovës dhe Radostushës
6
Komuna e Tearcës
7
Komuna e Tetovës
8
Komuna e Vrapçishtit
9
Komuna e Zhelinës

Shqiptarët janë grupi etnik më i madh, pasuar nga maqedonasit dhe turqit.

2021 Numri %
Total 251.552 100
shqiptarët 173.344 68,9
maqedonasit 43.285 17,2
turqit 15.182 6,0
romët 4.264 1,7
Të tjera 2.817 1,1
  1. ^ a b c d "Rajoni i Pollogut". mls.gov.mk. Ministria e Vetëqeverisjes Lokale. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 26 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]