Rajoni i Pollogut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox vendbanim

Rajoni i Pollogut është një nga 8 rajonet e Maqedonisë së Veriut dhe ndodhet në veriperëndim të vendit. Ky rajon në perëndim kufizohet me Shqipërinë dhe në veri me Kosovën, ndërsa brenda vendit kufizohet me Rajonin jugperëndimor dhe Rajonin e Shkupit.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni i Pollogut është i përbërë nga 9 komuna [1]:

Nr Emblema Komuna
1
Coat of arms of Bogovinje Municipality.svg
Komuna e Bogovinës
2
Coat of arms of Brvenica Municipality.png
Komuna e Bërvenicës
3
Coat of arms of Jegunovce Municipality.svg
Komuna e Jegunocit
4
Coat of arms of Gostivar Municipality.svg
Komuna e Gostivarit
5
Coat of arms of Mavrovo and Rostuša Municipality.svg
Komuna e Mavrovës dhe Radostushës
6
Coat of arms of Tearce.png
Komuna e Tearcës
7
Coat of arms of Tetovo Municipality, Macedonia.svg
Komuna e Tetovës
8
Coat of arms of Vrapčište Municipality.svg
Komuna e Vrapçishtit
9
Coat of arms of Želino Municipality.svg
Komuna e Zhelinës

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Rajoni i Pollogut". mls.gov.mk. Ministria e Vetëqeverisjes Lokale. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 26 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]