Rajoni juglindor (Maqedoni)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rajoni juglindor
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Vendbanime 188 [1]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,739 [1] km2
Popullsia 171,972 [1] banorë

Rajoni juglindor është një nga 8 rajonet e Republikës së Maqedonisë dhe ndodhet në juglindje të vendit. Ky rajon në lindje kufizohet me Bullgarinë dhe në jug me Greqinë, ndërsa brenda vendit kufizohet me Rajonin e lindjes dhe Rajonin e Vardarit.

Komunat[redakto | përpunoni burim]

Rajoni juglindor është i përbërë nga 10 komuna[1]: Komuna e Bogdancit, Komuna e Gjevgjelis, Komuna e Dojranit, Komuna e Vallandovës, Komuna e Strumicës, Komuna e Novo Sellës, Komuna e Bosilevës, Komuna e Vasilevës, Komuna e Konçes, Komuna e Radovishit.

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ a b c d "Rajoni Juglindor". mls.gov.mk. Ministria e Vetëqeverisjes Lokale. Marrë më 25 shtator 2015. 

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]