Rajoni i Vardarit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rajoni i Vardarit
Rajon
Location of Rajoni i Vardarit
Popullsia
 • Gjithsej154.230 [1]

Rajoni i Vardarit është një nga 8 rajonet e [[Maqedonia e Veriut|Maqedonisë së Veriut] dhe shtrihet nga qendra deri në jug të vendit. Ky rajon në jug kufizohet me Greqinë, ndërsa brenda vendit kufizohet me Rajonin e Pellagonisë, Rajonin jugperëndimor, Rajonin e Shkupit, Rajonin lindor dhe Rajonin juglindor.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni i Vardarit është i përbërë nga 9 komuna[1]: Komuna e Çashkës, Komuna e Kavadarit, Komuna e Rosomanit, Komuna e Demir Kapisë, Komuna e Negotinës, Komuna e Grackës, Komuna e Velesit, Komuna e Llozovës, Komuna e Sveti Nikollës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d "Rajoni i Vardarit". mls.gov.mk. Ministria e Vetëqeverisjes Lokale. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 25 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]