Rajoni i Vardarit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rajoni i Vardarit
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Vendbanime 215 [1]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4,042[1] km2
Popullsia 154,230 [1] banorë

Rajoni i Vardarit është një nga 8 rajonet e Republikës së Maqedonisë dhe shtrihet nga qendra deri në jug të vendit. Ky rajon në jug kufizohet me Greqinë, ndërsa brenda vendit kufizohet me Rajonin e Pellagonisë, Rajonin jugperëndimor, Rajonin e Shkupit, Rajonin lindor dhe Rajonin juglindor.

Komunat[redakto | përpunoni burim]

Rajoni i Vardarit është i përbërë nga 9 komuna[1]: Komuna e Çashkës, Komuna e Kavadarit, Komuna e Rosomanit, Komuna e Demir Kapisë, Komuna e Negotinës, Komuna e Grackës, Komuna e Velesit, Komuna e Llozovës, Komuna e Sveti Nikollës.

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Referimet[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ a b c d "Rajoni i Vardarit". mls.gov.mk. Ministria e Vetëqeverisjes Lokale. Marrë më 25 shtator 2015. 

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]