Rajoni i Shkupit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox vendbanim Rajoni i Shkupit është një nga 8 rajonet e Maqedonisë së Veriut dhe ndodhet në veriperëndim të vendit. Ky rajon në veri kufizohet me Kosovën, ndërsa brenda vendit kufizohet me Rajonin jugperëndimor, Pollogut, Rajonin verilindor, Rajonin lindor dhe Rajonin e Vardarit.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni i Shkupit është i përbërë nga 17 komuna[1]:

Nr. Emblema Komuna Shënime
1
Coat of arms of Aerodrom Municipality, 2012-present.svg
Komuna e Aerodromit
Coat of arms of Skopje.svg

Qyteti i Shkupit
2
Coat of arms of Butel Municipality.svg
Komuna e Butelit
3
Coat of arms of Čair Municipality.svg
Komuna e Çairit
4
Coat of arms of Gazi Baba Municipality.svg
Komuna e Gazi Babës
5
Coat of arms of Ǵorče Petrov Municipality.svg
Komuna e Gjorçe Petrovit
6
Coat of arms of Karpoš Municipality.svg
Komuna e Karposhit
7
Coat of arms of Kisela Voda Municipality (2015).svg
Komuna e Kisella Vodës
8
Coat of arms of Saraj Municipality.svg
Komuna e Sarajit
9
Coat of arms of Šuto Orizari Municipality, North Macedonia.svg
Komuna e Shutkës
10 Komuna e Qendrës
11
Coat of arms of Ilinden Municipality, Macedonia.svg
Komuna e Belimbegut
12
Coat of arms of Čučer Sandevo Municipality.svg
Komuna e Çuçerit
13
Coat of arms of Aračinovo Municipality.svg
Komuna e Haraçinës
14
Coa Illustration Tincture basic Argent.svg
Komuna e Petrovecit
15
Coat of arms of Sopište Municipality.svg
Komuna e Sopishtit
16
Coat of arms of Studeničani Municipality.png
Komuna e Studeniçanit
17
Coat of arms of Zelenikovo Municipality.svg
Komuna e Zelenikovës

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Rajoni i Shkupit". mls.gov.mk. Ministria e Vetëqeverisjes Lokale. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 25 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]