Komuna e Petrovecit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Komuna e Petrovecit
Општина Петровец
Komunë
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Rajoni Rajoni i Shkupit
(Rajonet e RM)
Zyrat Petroveci
Kryetari i komunës Milorad Janeski
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 201.93 km2
Popullsia 8,255 banorë
Dendësia 40.88 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1043
Prefiksi 31
Targa SK
Faqja Zyrtare http://www.opstina-petrovec.gov.mk

Komuna e Petrovecit është komunë që shtrihet në pjesën qendrore-veriore të Maqedonisë duke u kufizaur me komunat e Studenicanit, Zelenikoves, Cashkes, Veleshit, Sv. Nikolles, Kumanoves, Ilindenit dhe Gazi Babes. Qendra e komunës gjendet në fshatin me te njejtin emer Petroveci qe eshte dhe fshati me i madh i komunes.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullata e komunës së ... më së shumti merret me ...

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Komuna e Petrovecit deri mnë vitin 1996 ka bërë pjese në komunën e Gazi Babës pjese e Komunës së Shkupit. Komuna sipas numërimit të popullsisë në vitit 1994 numëronte 8123 banorë. Në vitin 2002 numëronte 8255 banorë sipas kësaj përbërje etnike:

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Komuna e ... ka një pozitë gjeografike ...

Pozicioni Gjeografik i Komunes dhe vendbanimet

Vendbanimet[redakto | redakto tekstin burimor]Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Flamuri i Maqedonisë Komunat në Maqedoni Emblema e Maqedonisë

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debarca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Petroveci · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Qendra Zhupa · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi