Ibrahimova

From Wikipedia
Jump to navigation Jump to search
Ibrahimovë
Петровец
Fshat
noform
Vendndodhja
Ibrahimovë is located in Maqedonia e Veriut
Ibrahimovë
Ibrahimovë
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Shkup
Komuna Ibrahimovë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 226 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Kodi Postal 1043
Prefiksi (+389) 02
Targa SK
Koordinatat 41° 56′ 20″ Veri

21° 36′ 54″ Lindje

Popullsia 2.659 banorë (2002)

Ibrahimovë, (maqedonisht: Петровец/Petrovec) është fshat në Maqedoni dhe qendër i komunës së Ibrahimovës.

Gjeografia[edit | edit source]

Fshati eshte dhe qendra e komunes me te njejtin emer dhe ka nje pozicion mjaft strategjik, ne kete fshat ndodhet dhe aeroporti kryesor i Maqedonise.

Demografia[edit | edit source]

Ibrahimova në vitin 1994 kishte 2452 banorë ndërsa në vitin 2002 kishte 2659 banorë me këtë përberje etnike: