Qojlia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Qojli
Ќојлија
Fshat
noform
Vendndodhja
Qojli is located in Maqedonia e Veriut
Qojli
Qojli
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Shkup
Komuna Ibrahimovë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 259 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Kodi Postal 1043
Prefiksi (+389) 02
Targa SK
Koordinatat 41° 55′ 34″ Veri

21° 40′ 45″ Lindje

Popullsia 400 banorë (2002)

Qojli, (maqedonisht: Ќојлија/Ćojlija) ёshtё fshat nё komunën e Ibrahimovës, Maqedoni.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Qojli gjendet ne pjesen jugolindore te Shkupit,ne komunen e Ibrahimovës. Fshati Qojli gjendet afër Aeroportit të Shkupit dhe ky fshat ka nje pozicion mjaft strategjik. Ka toke pjellore.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas numërimit të popullsisë në vitin 1994 Qojlia kishte 358 banorë, në vitin 2002 kishte 400 banorë me këtë përbërje etnike:

  • Boshnjakë 215 (53,75%)
  • Shqiptarë 179 (44,75%)
  • Të tjerë 6 (1,50%)

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica e banorëve ne ketë fshat mirren me bujqesi.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullata ne fshatin Qojli i takon religjionit islam dhe ka nje Xhami.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumica e shqipëtarëve ne ket fshat kanë prejardhjen nga komuna e Medvegjes Kosova lindore, fshatrat- Svirrcë, Gerbac, Starabaja, Vllasa dhe fshatra tjera.

Shumica prej banorve pas luftes 2001 jan shperngul ne Kosove.Disa nga familjet qe jetojn ne fshatin Qojli jan familja Hyseni, Hajdari, Haziri, Brahimi dhe te tjere.