Komuna e Ibrahimovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna e Ibrahimovës
Општина Петровец
Komunë
noform
Kuvendi i komunës
Flamuri_figura
Flamuri i Komunës
Vendndodhja
Komuna e Ibrahimovës is located in Republika e Maqedonisë
Komuna e Ibrahimovës
Komuna e Ibrahimovës

Koordinatat: 41°56′0″V 21°36′0″L / 41.93333°V 21.60000°L / 41.93333; 21.60000

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Rajoni Rajoni i Shkupit
(Rajonet e RM)
Zyrat Ibrahimovë
Kryetari i komunës Borçe Mitevski
Partia OBRM-PDUKM
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 201.93 km2
Popullsia 8,255 banorë
Dendësia 40.88 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1043
Prefiksi 31
Targa SK
Koordinatat 41° 56′ 0″ Veri

21° 36′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare http://www.opstina-petrovec.gov.mk

Komuna e Ibrahimovës është komunë që shtrihet në pjesën qendrore-veriore të Maqedonisë duke u kufizaur me komunat e Studenicanit, Zelenikoves, Cashkes, Veleshit, Sv. Nikolles, Kumanoves, Ilindenit dhe Gazi Babes. Qendra e komunës gjendet në Ibrahimovë qe eshte dhe fshati me i madh i komunes.

Ekonomia[redakto | përpunoni burim]

Popullata e komunës së ... më së shumti merret me ...

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Komuna e Ibrahimovës deri në vitin 1996 ka bërë pjese në komunën e Gazi Babës pjese e Komunës së Shkupit. Komuna sipas numërimit të popullsisë në vitit 1994 numëronte 8123 banorë. Në vitin 2002 numëronte 8255 banorë sipas kësaj përbërje etnike:

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Pozicioni Gjeografik i Komunes dhe vendbanimet

Vendbanimet[redakto | përpunoni burim]Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

Flamuri i Maqedonisë Komunat në Maqedoni Emblema e Maqedonisë

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi