Komuna e Çuçerit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna e Çuçerit
Општина Чучер-Сандево
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Čučer Sandevo zname.jpg
Flamuri i Komunës
Vendndodhja
Komuna e Çuçerit is located in Maqedonia e Veriut
Komuna e Çuçerit
Komuna e Çuçerit

Koordinatat: 42°06′0″V 21°22′0″L / 42.10000°V 21.36667°L / 42.10000; 21.36667

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Rajoni i Shkupit
(Rajonet e MV)
Zyrat Çuçeri
Kryetari i komunës Jovan Pejkovski
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 240.78 km2
Popullsia 8,493 banorë
Dendësia 35.27 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1011
Prefiksi (+389) 002
Targa SK
Koordinatat 42° 06′ 0″ Veri

21° 22′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare cucersandevo.gov.mk

Komuna e Çuçerit është komunë që shtrihet në pjesën veriore të Maqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Çuçer. Pas Luftës së Dytë Botërore në gjuhën maqedonisht është bashkangjitur emrit të komunës Çuçer fjala Sandevë (Сандево/Sandevo), emëruar pas një partizane komunist Aleksandar Urdarevski prej ajo rajon.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Çuçerit ka një pozitë gjeografike te mire per industrializim dhe per nji zhvillim te hovshem eshte afer kufirit me Republiken e Kosoves dhe sipas pozites eshte e pershtatshme.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Çuçerit jetojnë 8493 banorë. Shumica e Banorëve e Çuçerit janë serbet, maqedonet dhe shqiptaret. Në komunën e Çuçerit shumica e sllavave në këto fshatra janë shpërngul në kohën e ish Jugosllavisë. Kurse vendast e këtij komunës dhe fshatrat e tij janë shqiptaret e Brezës, Tanushës dhe Bllacës.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullata e komunës së Çuçerit më së shumti merret me bujqësi.

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Çuçerit i përfshin këto vendbanime:


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i Maqedonisë së Veriut Komunat në Maqedoni e Veriut Emblema e Maqedonisë së Veriut

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi