Komuna e Berovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Komuna e Berovës
Општина Берово
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës së Berovës
Flag of Berovo Municipality.svg
Flamuri i Komunës së Berovës
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Rajoni Lindor
(Rajonet e RM)
Zyrat Berovë
Kryetari i komunës Dragi Nadzinski
Partia VMRO-DPMNE
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 598.7 km2
Popullsia 13,941 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Faqja Zyrtare berovo.gov.mk

Komuna e Berovës është komunë që shtrihet në pjesën lindore të Maqedonisë, dhe është pjesë e Rajonit Lindor. Qendra e komunës gjendet në Berovë.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Komuna e Berovës kufizohet në veri me Komunën e Peçevës, Dellçevës dhe Vinicës, në perëndim me Komunën e Radovishtit dhe Vasilevës, në jug me Komunën e Bosilovës dhe Novosellës, dhe në lindje me Bullgarinë.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Berovës jetojnë 13 941 banorë nga të cilët maqedonas 13,335 (95.7%), romë 459 (3.3%) dhe të tjerë[1].

Vendbanimet[redakto | redakto tekstin burimor]Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Flamuri i Maqedonisë Komunat në Maqedoni Emblema e Maqedonisë

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debarca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Petroveci · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Qendra Zhupa · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi