Komuna e Brodit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna e Brodit
Општина Македонски Брод
Komunë
noform
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Makedonski Brod Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Vendndodhja
Komuna e Brodit is located in Maqedonia e Veriut
Komuna e Brodit
Komuna e Brodit

Koordinatat: 41°31′0″V 21°30′0″L / 41.51667°V 21.50000°L / 41.51667; 21.50000

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Rajoni jugperëndimor
(Rajonet e MV)
Zyrat Brodi
Kryetari i komunës Xhivko Siljanoski
Partia LSDM
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 888.97 km2
Popullsia 7,141 banorë
Dendësia 8.03 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 6530
Prefiksi (+389) 045
Targa MB
Koordinatat 41° 31′ 0″ Veri

21° 30′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare http://www.MBrod.gov.mk/

Komuna e Brodit është komunë që shtrihet në pjesën jugperëndimorMaqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Brod.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Brodit ka një pozitë gjeografike ...

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komuna e Brodit jetojnë 7 141 banorë nga të cilët...

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullata e komunës së Brodit më së shumti merret me ...

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Brodit i përfshin këto vendbanime :


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Flamuri i Maqedonisë së Veriut Komunat në Maqedoni e Veriut Emblema e Maqedonisë së Veriut

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi