Komuna e Kamenicës (Maqedoni)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna e Kamenicës (Maqedoni)
Општина Македонска Каменица
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Makedonska Kamenica municipality.svg
Flamuri i Komunës
Vendndodhja
Komuna e Kamenicës (Maqedoni) is located in Maqedonia e Veriut
Komuna e Kamenicës (Maqedoni)
Komuna e Kamenicës (Maqedoni)

Koordinatat: 42°0′0″V 22°34′0″L / 42.00000°V 22.56667°L / 42.00000; 22.56667

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Rajoni lindor
(Rajonet e MV)
Zyrat Kamenica
Kryetari i komunës Sonja Stamenkova
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 190.37 km2
Popullsia 8,110 banorë
Dendësia 42.6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 2304
Prefiksi (+389) 033
Targa KO
Koordinatat 42° 0′ 0″ Veri

22° 34′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare http://www.MakedonskaKamenica.gov.mk

Komuna e Kamenicës është komunë që shtrihet në pjesën lindoreMaqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Kamenicë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e ... jetojnë 8 110 banorë nga të cilët x % janë ...

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Flamuri i Maqedonisë së Veriut Komunat në Maqedoni e Veriut Emblema e Maqedonisë së Veriut

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi