Komuna e Jegunocit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna e Jegunocit
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës së Jugonocit
Flag of Jegunovce Municipality.svg
Flamuri i Komunës së Jugonocit
Vendndodhja
Komuna e Jegunocit is located in Maqedonia e Veriut
Komuna e Jegunocit
Komuna e Jegunocit

Koordinatat: 42°04′0″V 21°07′0″L / 42.06667°V 21.11667°L / 42.06667; 21.11667

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pollog
(Rajonet e MV)
Zyrat Jegunocë
Kryetari i komunës Darko Blazeski
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 176,93 km2
Popullsia 10 790 banorë
Dendësia 60,98 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1215
Prefiksi (0) 44
Targa Sk
Koordinatat 42° 04′ 0″ Veri

21° 07′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare tetova.gov.mk

Komuna e Jegunocit është komunë që shtrihet në pjesën veriore të Maqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Jegunoc.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Jegunocit ka një pozitë gjeografike ...

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Jegunocit jetojnë 10 790 banorë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullata e komunës së Jegunocit më së shumti merret me ...

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Jegunocit i përfshin këto vendbanime:


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i Maqedonisë së Veriut Komunat në Maqedoni e Veriut Emblema e Maqedonisë së Veriut

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi