Komuna e Krushevës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna e Krushevës
Општина Крушево
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Kruševo Municipality, North Macedonia.svg
Flamuri i Komunës
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Rajoni i Pellagonisë
(Rajonet e MV)
Zyrat Krusheva
Kryetari i komunës Lefkija Gazhoska
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 190.68 km2
Popullsia 9684 banorë
Dendësia 51 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 7550
Prefiksi 48
Targa BT-nnn-Ux

Komuna e Krushevës është komunë që shtrihet në rajonin e PellagonisëMaqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Krushevë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Krushevës është komunë që shtrihet në pjesën qendrore të Maqedonisë duke u kufizuar me Komunën e Plasnicës dhe Makedonski Brodit ne veri,në lindje me Komunën e Dollnenit dhe Komunën e Krivogashtanit në lindje,në jug kufizohet me Komunën e Mogillës dhe në perëndim kufizohet me Komunën e Demir Hisarit dhe Komunën e Drugovës. Qendra e komunës gjendet në qytetin e Krushevës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Krushevës jetojnë 9 684 banorë,[1] shumica e tyre maqedonas,shqiptarë dhe Vllehë.

Numri i shqiptareve eshte faktikisht shume i larte sepse nje pjese nuk vete deklarohen per hir te diskriminimit ne pune, ne karriere apo dhe nje aparteidi.

Demographics of Krivogaštani Municipality
Census year Population

1994 9,821

2002 9,684

Tabela e Popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombësia Banorë %
Maqedonas 6081 62.8 %
Shqiptarë 2089 21.6 %
Vllehë 1020 10.5 %
Të tjerë 494 5.1 %

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Krushevës i përfshin këto vendbanime :


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i Maqedonisë Komunat në Maqedoni Emblema e Maqedonisë

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi

  1. ^ 2002 census results in English and Macedonian (PDF)