Sazhdeva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sazhdeva
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Republika e Maqedonisë
Rajoni Pellagonia
Komuna Krushevë

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Fshati Sazhdeva ndodhet në Komunën e Krushevës,në Republikën e Maqedonisë.

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Ky vendbanim në vitin 2002 doli se ka 393 banorë,shumica e tyre shqiptarë,si dhe turq të rexhistruar nga shteti sllav,edhepse shumica e tyre flasin gjuhën shqipe.

Tabela e Popullsisë[redakto | përpunoni burim]

Kombësia Banorë %
Shqiptarë 184 46.82 %
Turq 207 52.66 %
Të tjerë 2 0.52 %