Jump to content

Norova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Norovë)
Norova
Норово
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej559
{{{postal_code_type}}}
7550

Norova është fshat në Komunën e Krushevës, në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Gjeografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati gjendet rreth 15 km në verilindje të qytetit të Krushevës.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbështetur në të dhënat e shkruara nga historiani bullgari Vasil K’nçov në veprën e tij “Maqedonia, Etnografia dhe Statistika” të vitit 1900, në fshatin Norovë atëbotë jetonin 290 banorë, të gjithë shqiptarë. [1]

Sipas regjistrimit të popullsisë të mbajtur në Maqedoninë e Veriut në vitin 2002, në Norovë jetonin 599 banorë.[2] Përkatësia etnike e banorëve të fshatit Norovë ishte si vijon:

Përkatësia etnike Gjithsej
Shqiptarë 589
Maqedonas 1
Të tjerë 9

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]