Komuna e Belimbegut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Komuna e Belimbegut
Komuna e Ilindenit
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës së Belimbegut
Flag of Ilinden Municipality.svg
Flamuri i Komunës së Belimbegut
Vendndodhja
Komuna e Belimbegut (Republika e Maqedonisë)
Komuna e Belimbegut
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Rajoni Shkupit
(Rajonet e RM)
Zyrat Belimbeg
Kryetari i komunës Zhika Stojanovski
Partia VMRO-DPMNE
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 92.02 km2
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1041
Prefiksi 02
Targa SK
Koordinatat 41° 59′ 0″ Veri

21° 34′ 0″ Lindje

Demografia
Popullsia 15894 banorë
Dendësia 163.82/km2 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.ilinden.gov.mk

Komuna e Belimbegut është komunë që shtrihet në pjesën veriore të Maqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Belimbeg.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Komuna e Belimbegut kufizohet në veri me Komunën e Haraçinës, në jug me Komunën e Petrovecit, në perëndim me Komunën e Gazi Babës, dhe në lindje me Komunën e Kumanovës.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Belimbegut jetojnë 15 894 banorë, prej të cilëve maqedonas 13,959 (87.8%), serb 912 (5.7%), romë 428 (2.7%), shqiptarë 352 (2.2%) dhe të tjerë [1].

Vendbanimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Komuna e Belimbegut i përfshin këto vendbanime:


Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Flamuri i Maqedonisë Komunat në Maqedoni Emblema e Maqedonisë

· Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Brevinca · Brodi · Çashka · Çeshinovo-Oblesheva · Çuçer-Sandeva · Debarca · Dellçeva · Demir Hisari · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Drugova · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konçës · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaci · Novosella · Ohri · Osllomeji · Peçeva · Petroveci · Plasnica · Prilepi · Probishtipi · Qendra Zhupa · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosmani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vraneshtica · Vrapçishti · Zajazi · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina

Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka