Rajoni verilindor (Maqedoni)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rajoni verilindor
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Vendbanime 192 [1]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,310 [1] km2
Popullsia 173,982 [1] banorë

Rajoni verilindor është një nga 8 rajonet e Republikës së Maqedonisë dhe ndodhet në verilindje të vendit. Ky rajon në lindje kufizohet me Bullgarinë dhe në veri me Kosovën dhe Serbinë, ndërsa brenda vendit kufizohet me Rajonin e Shkupit dhe Rajonin lindor.

Komunat[redakto | përpunoni burim]

Rajoni verilindor është i përbërë nga 6 komuna[1]:

Nr. Titulli Titulli
1
Coat of arms of Kumanovo Municipality.svg
Komuna e Kumanovës
2
Coat of arms of Kratovo Municipality.svg
Komuna e Kratovës
3
Coat of arms of Kriva Palanka Municipality.svg
Komuna e Kriva Pallankës
4
Coat of arms of Lipkovo Municipality.jpg
Komuna e Likovës
5
Coat of arms of Rankovce.png
Komuna e Rankocit
6
Coat of arms of Staro Nagoričane.svg
Komuna e Nagoriçit të Vjetër

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Referimet[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ a b c d "Rajoni Verilindor". mls.gov.mk. Ministria e Vetëqeverisjes Lokale. Marrë më 25 shtator 2015. 

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]