Rajoni verilindor (Maqedoni)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rajoni verilindor
Rajon
Location of Rajoni verilindor
Popullsia
 • Gjithsej173.982 [1]

Rajoni verilindor është një nga 8 rajonet e Maqedonisë së Veriut dhe ndodhet në verilindje të vendit. Ky rajon në lindje kufizohet me Bullgarinë dhe në veri me Kosovën dhe Serbinë, ndërsa brenda vendit kufizohet me Rajonin e Shkupit dhe Rajonin lindor.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni verilindor është i përbërë nga 6 komuna[1]:

Nr. Titulli Titulli
1
Coat of arms of Kumanovo Municipality.svg
Komuna e Kumanovës
2
Coat of arms of Kratovo Municipality.svg
Komuna e Kratovës
3
Coat of arms of Kriva Palanka Municipality.svg
Komuna e Kriva Pallankës
4
Coat of arms of Lipkovo Municipality.jpg
Komuna e Likovës
5
Coat of arms of Rankovce.png
Komuna e Rankocit
6
Coat of arms of Staro Nagoričane.svg
Komuna e Nagoriçit të Vjetër

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d "Rajoni Verilindor". mls.gov.mk. Ministria e Vetëqeverisjes Lokale. Marrë më 25 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]