Komuna e Kumanovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna e Kumanovës
Општина Куманово
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Kumanovo Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Rajoni verilindor
(Rajonet e MV)
Zyrat Kumanova
Kryetari i komunës Maksim Dimitrievski
Partia (SDSM)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 509.48 km2
Popullsia 105484 banorë
Dendësia 207.04 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1300
Prefiksi 31
Targa KU
Faqja Zyrtare http://www.Kumanovo.gov.mk

Komuna e Kumanovës është komuna më e madhe në Maqedoni, e cila gjendet në pjesën veriperëndimore të Republikës së Maqedonisë, 12 km nga kufiri me SMZ me popullatë multietnike nga të gjitha bashkësitë etnike.

Qendra e komunës gjendet në Kumanovë

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Kumanovës ka një pozitë gjeografike ...

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Kumanovës jetojnë 105 484 banorë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullata e komunës së Kumanovës më së shumti merret me bujqësi dhe blektori sidhe artizante të ndryshme. Përndryshe komuna e Kumanovës njihet edhe si qyteti më i zvilluar industrial në teritorin e Republikës së Maqedonisë

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Kumanovës i përfshin këto vendbanime:


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i Maqedonisë së Veriut Komunat në Maqedoni e Veriut Emblema e Maqedonisë së Veriut

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi