Jump to content

Tabanoci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tabanoci
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej910
{{{postal_code_type}}}
1308
TargatKU
stacioni Hekurudhor Tabanoc
Kufiri Tabanoc

Tabanoci eshte nje fshat i vogel ne verilindje te Maqedonise aty gjendet Kalimi kufitar ndermjet Maqedonis dhe Serbis.Banoret e ktij fshati jane kryesisht te popullates Maqedonase.Neper ket fshat kalon Hekurudha dhe Autostrada e serbis A1(E-75) ku mbaron aty dhe fillon Autostrada e Maqedonis M1(E-75)neper Ket fshat kalon edhe lumi i Bajkes nga fshati Miratoc pastaj e merr emrin Lumi i Tabanocit ky lum rrjedh pergjat Hekurudhes dhe Autostrades deri ne KumanovTabanoci shtrihet ne Veri prej Kumanoves ne Perendim Kufizohet me Fshatin Llojan Qe gjendet ne Perendim afer 4kilometra. Ne Veri perendim me fshatin Miratoc Qe gjindet afer 3 kilometra dhe matan kufirit ne Serbi .pastj ne lindje afer 2kilometra me Fshatin Sopot