Kojnarja e Epërme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kojnare e Epërme
Горно Коњаре
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Republika e Maqedonisë
Rajoni Verilindor
Komuna Kumanovë
Popullsia 1136 banorë (2002)


Demografia[redakto | përpunoni burim]

Popullsia e fshatit është e përzier, shumicën e përbëjnë maqedonasit, serbët dhe shqiptarët.

Tabela e Popullsisë (2002)[redakto | përpunoni burim]

Kombësia Banorë %
Shembull 565 49.73 %
Serbë 314 27.64 %
Shqiptarë 255 22.45 %
Të tjerë 2 0.18 %


Historia[redakto | përpunoni burim]

Te gjith banorët e këti fshati e kanë prejardhjen nga një fshat që gjindet në republikën e Kosovës në kufi me Maqedoninë ai fshat quhet Dunav. Është vënë kodrinore malor ku të gjith banorët janë shpërngulur nga fshati Dunav disa janë vendosur në Gjilan kurse disa në Kojnare e Epërme të Kumanovës.