Komuna e Qyprilliut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna e Qyprilliut
Општина Велес
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Veles Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Rajoni i Vardarit
(Rajonet e MV)
Zyrat Qyprilliu
Kryetari i komunës Slavčo Čadiev
Partia (VMRO-DPMNE)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 427.45 km2
Dendësia 128.92 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Prefiksi 43
Targa VE
Faqja Zyrtare http://www.Veles.gov.mk

Komuna e Qyprilliut ose Komuna e Velesit është komunë që shtrihet në pjesën qendrore të Republikës e Maqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Veles.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Qyprilliut ka një pozitë gjeografike në qendër të shtetit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Velesit jetojnë 55 108 banorë nga të cilët:

  • 46 767 (84,86%) maqedonë,
  • 2 406 (4,37%) boshnjakë,
  • 2 299 (4,17%) shqiptarë,
  • 1 724 (3,13%) turq,
  • 800 (1,45%) romë,
  • 540 (0,98%) serb,
  • 343 (0,62%) vllehë,
  • 229 (0,42%) të tjerë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullata e komunës së Qyprilliut më së shumti merret me ...

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Qyprilliut i përfshin këto vendbanime:Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i Maqedonisë së Veriut Komunat në Maqedoni e Veriut Emblema e Maqedonisë së Veriut

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi