Komuna e Kisella Vodës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Komuna e Kisella Vodës


Kisela Voda (Maqedonisht:Кисела Вода , që do të thotë "ujë mineral") është një nga dhjetë komunat që përbëjnë qytetin e Shkupit, kryeqytetin e Republikës së Maqedonisë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna kufizohet me komunën e Karposhit në veriperëndim, Komuna Qendër në veri, Komuna Aerodrom në verilindje, Komuna Studeniçan në jug dhe Komuna Sopishtë në perëndim

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të fundit kombëtar nga viti 2002, kjo komunë ka 57,236 banorë. Grupet etnike në komunë përfshijnë:

  • Maqedonet = 52,478 (91.7%)
  • Serbet = 1,426 (2.5%)
  • Romet = 716 (1.3%)
  • të tjeret.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]