Komuna e Tearcës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna e Tearcës
Komunë
Stema_figuraFlag of Tearce Municipality, North Macedonia.png
Vendndodhja
Komuna e Tearcës is located in Maqedonia e Veriut
Komuna e Tearcës
Komuna e Tearcës

Koordinatat: 42°04′0″V 21°03′0″L / 42.06667°V 21.05000°L / 42.06667; 21.05000

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Zyrat Tearca
Kryetari i komunës Isen Asani
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 136,54 km2
Popullsia 22 454 banorë
Dendësia 164,45 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1244
Prefiksi (0) 44
Targa TE
Koordinatat 42° 04′ 0″ Veri

21° 03′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.tearce.gov.mk

Komuna e Tearcës është komunë që shtrihet në pjesën perëndimore të Maqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Tearcë

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Tearcës ka një pozitë gjeografike 42*4'N dhe 21*31"

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2006 në Komunën e Tearcës jetojnë 23 577 banorë. vetme komuna e Tearces ka 3.987 banore ne vitin (2001)

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullata e komunës së Tearcës më së shumti merret me ...

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Tearcës i përfshin këto vendbanime:


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i Maqedonisë së Veriut Komunat në Maqedoni e Veriut Emblema e Maqedonisë së Veriut

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi