Komuna e Veçanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Komuna e Veçanit
Општина Вевчани
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Vevčani Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Rajoni Rajoni jugperëndimor
(Rajonet e RM)
Zyrat Veçani
Kryetari i komunës Cvetomir Ugrinoski
Partia (VMRO-DPMNE)
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Targa VV
Demografia
Popullsia 2433 banorë
Faqja Zyrtare http://www.vevcani.gov.mk/

Komuna e Veçanit është komunë rurale që shtrihet në pjesën perëndimore të Maqedonisë duke u kufizaur me Komunën e Strugës si dhe në perëndim me Republikën e Shqipërisë.

Qendra e komunës gjendet në Veçan.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Komuna e Veçanit ka një pozitë gjeografike ...

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e Veçanit jetojnë 2 433 banorë.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullata e komunës së Veçanit më së shumti merret me ...

Vendbanimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Komuna e Veçanit i përfshin si vendbanim vetëm fshatin Veçan.

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Flamuri i Maqedonisë Komunat në Maqedoni Emblema e Maqedonisë

· Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Brevinca · Brodi · Çashka · Çeshinovo-Oblesheva · Çuçer-Sandeva · Debarca · Dellçeva · Demir Hisari · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Drugova · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konçës · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaci · Novosella · Ohri · Osllomeji · Peçeva · Petroveci · Plasnica · Prilepi · Probishtipi · Qendra Zhupa · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosmani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vraneshtica · Vrapçishti · Zajazi · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina

Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka