Jump to content

Borina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Borina
Борино
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej441
{{{postal_code_type}}}
7550

Borina është fshat në Komunën e Krushevës, në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Gjeografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Borinë shtrihet pranë Malit të Bushit, rreth 31 km në veri të qytetit të Krushevës dhe 30,5 km në Veriperëndim të qytetit të Prilepit. Borina është fshat fushor i njohur me dy liqenet e vogla, nga të cilët njëri ka sipërfaqe ujore prej rreth 5 hektarë, kurse tjetri rreth 1.5 hektarë.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbështetur në të dhënat e shkruara nga historiani bullgari Vasil K’nçov në veprën e tij “Maqedonia, Etnografia dhe Statistika” të vitit 1900, në fshatin Borinë atëbotë jetonin rreth 200 banorë, të gjithë shqiptarë. [1] Sipas regjistrimit të popullsisë të mbajtur në Maqedoninë e Veriut në vitin 2002, në Borinë jetonin 441 banorë.[2] Sipas regjistrimit të vitit 2002, përkatësia etnike e banorëve të fshatit Borinë ishte si vijon:

Përkatësia etnike Gjithsej
Shqiptarë 340
Turq 13
Boshnjak 86
Të tjerë 2

Në tabelën e mëposhtme janë të shënuara të dhënat zyrtare sipas regjistrimeve të popullsisë në vitet 1948 – 2002[3]. Mund të shihet se gjatë kohës së shpërnguljes masive për në Turqi, për arsye të dokumentacionit për migrim, popullsia shqiptare është regjistruar si turke.

Viti Maqedonas Shqiptarë Тurq Rom Vllehë Serb Boshnjak Të tjerë Gjithsej
1948 445
1953 2 4 502 ... 508
1961 418 ... ... ... 418
1971 4 4 339 ... ... 97 444
1981 2 41 220 ... 211 474
1991 239 138 118 495
1994 290 37 111 438
2002 340 13 86 2 441

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. Sofje, 1900, Faqe.246.
  2. ^ Agjencia Shtetërore e Statistikave e Maqedonisë së Veriut: Popullsia sipas përkatësisë etnike sipas regjistrimeve të popullsisë 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 dhe 2002
  3. ^ "Baza e të dhënave MakStat". Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2021. Marrë më 28 gusht 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)